Sırtım Ağrıyor Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir?

/ 5 Temmuz 2019 / / yorumsuz
Sırtım Ağrıyor Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hemen hemen her insan, yaşamının bir döneminde sırt ağrısı rahatsızlığı yaşar. Her cinsiyetin ve her yaş grubundan insanın yaşayabileceği sırt ağrısı; genel olarak, tek başına çok ciddi bir şikayet olmamakla birlikte insanların yaşam kalitesini düşüren, günün verimsiz geçmesine eden olan bir rahatsızlıktır.

İnsan omurgasının iki tarafında bulunan kasların gerilmesi nedeni ile sırt ağrıları meydana gelmektedir. Sırtımızda bulunan bu omurganın gerilmesinin nedeni çoğunluklu olarak stres altında olma durumdur. Stres, sırt ağrılarını tetikleyen en önemli faktörlerden birisidir. Ayrıca, yorgunluk, sırtı ve kasları zorlayıcı hareketlerde bulunmak ve klimaya maruz kalmak gibi nedenler de sırt ağrılarına yol açabilmektedir.

Hemen hemen herkesin, belli zamanlarda yaşadığı bu sırt ağrısı, çeşitli uygulamalar ile hafiflemektedir. Bunlardan bazıları:

 • Aşırı kilolardan kurtularak, boyunuza göre ideal olan kiloya ulaşarak sırt ağrısı şikayetlerini hafifletebilirsiniz.
 • Sırt ağrıları, kaslarla ilgili bir rahatsızlıktır, bu sebeple düzenli spor ve egzersiz yaparak sırt kaslarınızı güçlendirerek sırt ağrısı riskini en aza indirebilirsiniz.
 • Dik oturma ve dik yürüme alışkanlığı kazanarak ağrılara sebebiyet verebilecek olan pozisyonlardan kaçınmalısınız.
 • Günün önemli bir bölümünü geçirdiğini yataklarınızı, kendi özelliklerinize ve kilonuza göre seçmelisiniz. Bunun için, sırt ağrısı problemi yaşayan kişilere uygun ortopedik yataklar bulunmaktadır.
 • Sırt kaslarınızı zorlayıcı ve ters hareketler yaparak kasların gerilmesine neden olabilecek hareketler uzak durmalısınız.
 • Ağır çanta ve özellikle ağır sırt çantası taşımayarak, sırt ağrısına engel olabilirsiniz.
 • D vitamini kemik gelişimi ve sağlığı için oldukça önemlidir. Bu nedenle, yeterli D vitamini alıyor oluşunuza dikkat edin. Güneş, doğal bir D vitamini kaynağıdır fakat yaşam tarzınız ya da yaşadığınız ilkim, güneşten yararlanmanıza uygun değil ise bir doktora danışarak D vitamini tavsiyesi alabilirsiniz.
 • Kadınlar, omurga ve sırt sağlığı için, göğüslerini destekleyen ve toparlayan sutyen kullanmaya dikkat etmelidir.

Spor ve Sırt Sağlığı

Spor ve egzersiz yapmak, sağlıklı bir yaşam için gereklidir. Sırt ağrısı için de düzenli egzersiz yapmak, hem sırt ağrıları şikayetlerinin oluşmasına engel olmaya hem de var olan sırt ağrılarının hafiflemesinde aktif rol oynamaktadır. Düzenli egzersiz yapmak, sırt ağrılarını hafifleterek, sırt kaslarının güçlenmesini ve gevşemesini sağlar. Evde, kendi kendinize yapabileceğiniz egzersiz uygulamaları:

 • Öncelikle, ısınma hareketlerini yapınız. Bu egzersize başlangıç aşamasıdır ve oldukça gereklidir. Isınma egzersizleri yapmadan direkt olarak spora başlamak sakatlanmalara neden olabilir.
 • Bir sandalyeye oturun ve ellerinizi başınızda birleştirin. Bu pozisyonda birkaç defa geriye doğru esneme hareketleri yapın.
 • Kollarınızı açıp kapatarak kürek kemiklerinizi birbirine yaklaştırın sonra çekin.
 • Yere oturun ve ayaklarınızı uzatın. Bu pozisyonda iken iki kolunuzu yukarı aşağı hareket ettirerek esneyin. Ve ardından; yine aynı pozisyonda iken parmak uçlarınızı, ayak parmak uçlarına değdirmek için öne geri esneme hareketleri yapın.

Sırt Ağrıları ve Diğer Hastalıklar

Sırt ağrısı, genel olarak gelip geçici ve kaslara bağlı bir şikayet iken, bazı durumlarda ciddi hastalıkların habercisi olabilmektedir. Bu nedenle, sırt ağrıları kronikleşmişse ve sürekli olarak rahatsız edici duruma gelmiş ise mutlaka bir uzman doktora başvurulmalıdır. Aşağıda, sırt ağrısı ve bununla ilişkili olabilecek hastalıklar sıralanmıştır.

 • Eklem şişlikleri ile birlikte görülen sırt ağrısı, romatizmal hastalıklardan kaynaklanabilmektedir.
 • Kürek kemiğine baskısı olan sırt ağrısı, kalp krizi belirtisi olarak ortaya çıkabilir.
 • Zona hastalığı sırt ağrısı ile belirti verebilir.
 • Omur ilik iltihabı rahatsızlığı, sırt ağrıları ile belirti verebilmektedir.