Sirke zehirlenmesi Nedenleri ve Tedavisi

/ 11 Ağustos 2019 / / yorumsuz
Sirke zehirlenmesi Nedenleri ve Tedavisi

 Konsantre asetik asidin oral yoldan kullanılması veya bu maddenin buharının solunmasından kaynaklanan kimyasal bir lezyonun yol açtığı patolojik bir durum olarak nitelendirilebilir. Sirke zehirlenmesi Nedenleri farklıdır, kronik alkolizm bağımlılığı olan kişilerin yanlışlıkla alkol yerine sirke içmesi durumu sık karşılaşılan bir durumdur. Bu kişiler konsantre asit içerler. Zayıflamış tat ve koku alma duyumlarının bir sonucu olarak, hastalar zehri aldıklarının hemen farkına varmaz ve birkaç yudum almaya devam ederler. Bu durumda sirke zehirlenmesine ciddi komplikasyonların gelişmesi neden olur. Bazen ölmek arzusunda olan intihara meyilli kimseler de sirke zehirlenmesi geçirirler. Sirke içerisinde asetik asit vardır çoğu zaman bu asidin bulunduğu kimyasal maddelerin atmosferinde uzun süre kalanlar da zehirlenirler.

Sirke Zehirlenmesi Belirtileri

Hastada sirke ile zehirlenen dudak, çene, boyun ve bu maddeyle doğrudan temas eden diğer yerlerde kahverengi sızıntılar ortaya çıkar. Hastalar sternumun arkasında, mide ve ağız boşluğu bölgesinde keskin bir ağrıdan şikayet ederler, ses kısıklığı ya da tam afoni glottisin şişmesiyle ortaya çıkabilir. Yaygın siyanoz, yardımcı kasların nefes alma sürecine katılımı, terleme, havasızlık hissi gibi mekanik asfiksi fenomenleri olabilir. Zehirlenmeden birkaç saat sonra, kan ile karışık kusma görülebilir . Bu aşamada, hasta belirgin uyarılma, taşikardi, kan basıncının artması gibi problemler yaşar. Bazı hastalarda sirke ile şiddetli zehirlenmelerde kan basıncında bir azalma tespit edilir, kardiyovasküler ve solunum yetmezliği semptomları şiddetlenir. Solunum gürültülü, stenotiktir. Belki de, akciğerlerin alveoler ödeminin gelişimini gösteren ıslak rallerin ortaya çıkması da söz konusudur.

Sirke Zehirlenmesi Tanısı

Sirke zehirlenmesi hastadan alınan öykü ve fizik muayeneye, toksikolojik inceleme sırasında elde edilen verilere, ayrıca genel ve biyokimyasal kan testlerine dayanır. Bazen, hastanın teşhisini doğrulamak için, karaciğerin ultrason muayenesi, sindirim sistemi ve göğüs organlarının röntgen muayenesi, ayrıca kan basıncı ölçümü, vücut ısısı mkontrolü, nabız hızı ve solunum hareketlerinin incelenmesi gerekli olabilir.

Sirke Zehirlenmesi Tedavisi

Sirke zehirlenmesinde ilk yardım, mideyi yıkayan sondadır. Saf su veya yüzde 2 magnezyum oksit, sirkeyi gaz oluşumuna neden olmadan nötrleştiren yıkama sıvısı olarak kullanılır. Soda ve tüpsüz yıkama yöntemlerinin kullanımı, yaralanmanın ağırlaşmasına katkıda bulundukları için kesinlikle zararlıdır. Yoğun ağrı sendromunu ortadan kaldırmak için, narkotik analjeziklerin intramüsküler uygulaması önerilebilir. Ayrıca, glukokortikosteroidler, antispazmodikler zehirlenen kişiye reçete edilir. Solunum yollarında mekanik obstrüksiyon gelişmesiyle birlikte acil koniktomi yapılabilir.

Sirke Zehirlenmesini Önlemek

Sirke zehirlenmesinin önlenmesi, çocuklar, yaşlılar ve dengesiz ruhsal durumu olan kişilerin erişemeyeceği yerlerde sirkenin saklanması gerekir. Sirke yemek kaplarında saklanmamalıdır. Böyle bir zehirlenme vakasında, hasta asit yuttuğu için iç organlar zarar göreceğinden ilk yardım için acilen hastaneye gitmek, asidin nötralizasyonu için müdahale gerekir.