Sindirim Sistemimizin Çalışmasına Yardımcı Besinler

/ 12 Eylül 2020 / / yorumsuz
Sindirim Sistemimizin Çalışmasına Yardımcı Besinler

Yemek yedikten sonra zaman zaman sindirim güçlüğü problemiyle karşılaşıyor, bazen de midenizde ağrılar dolmuş hissedersiniz. Bundan dolayı da sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olarak bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve sağlıklı olmak için bazı besinleri tüketmelisiniz.

Yoğurt

Vücudunuzun ve sindirim sisteminizin ihtiyacı olan iyi bakterileri yoğurt, sindirime destek besinler arasında. Yoğurt yiyerek ishal, iltihabi bağırsak hastalığı gibi sorunlara engel olabilirsiniz.  Aynı zaman da bağırsak hareketlerinizi düzenleyebilir ve kolon kanseri riskini de ortadan kaldırabilirsiniz. Yemeklerinizle birlikte ya da sonrasında küçük bir kase yoğurt yiyerek destek olabilirsiniz.

Tam Tahıllılar

Tam tahıllılar hem çözünür hem de çözünmez lif kaynağı olarak destek sağlar. Çözünür lifler kolesterol ve kan glikoz oranlarını da dengelerken çözünmeyen lifler ise kalın bağırsak üzerinde oldukça önemli rol oynar.

Muz

Muz hem lif hem de sindirim sistemini düzenlemeye destek, karbonhidrat sindirimini kolaylaştıran pektin açısından oldukça zengin bir meyve. Muzun bu özelliği onun sindirime destek besinler olarak tüketilmesi gerekir. Günde bir adet muzu sade olarak tüketebilirsiniz.

Balık

Soğuk su balıkları, Omega-3 yağ asitleri açısından oldukça bol olan besinler arasında yer alır. Mide ya da kolon duvarı iltihaplanmaların engel olurlar. Omega-3 içeren balığı bolca tüketerek sindirim sisteminizi düzenleyebilirsiniz.

Zencefil

Alternatif tıp, uzun dönemlerden beri zencefilin iyileştirici gücünden destek alır. Soğuk algınlığından öksürüğe, iltihaplanmadan mide bulantısına kadar pek çok fayda sağlayan deva olan zencefil, yağ yakmaya da destek oluyor. Sindirime destek besinler arasında önemli bir yere sahip zencefili yiyeceklerinizle birlikte tüketebilir ya da zencefil kökünü kaynatarak çay halinde tüketebilirsiniz.

Kimyon

Kimyon sadece yemeklere tat veren bir baharat değil, aynı zamanda antioksidan, mikrop karşıtı, antidiyabetik, kanser karşıtı ve antiepileptik özelliklere sahip bir mucize.