Sigara Bırakmanın Yolları

/ 20 Mayıs 2020 / / yorumsuz
Sigara Bırakmanın Yolları

Sigara bırakmanın sorunun farkında olsalar da bu problemi çözme konusunda şüpheleri vardır. Bu noktada sigara içen kişinin sigarayı bırakma zamanında ilerlemesi için sağlık profesyoneli ona yaşadığı ikilem konusunda destek olmalıdır. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları inceleyerek başlayabilirsiniz.

Sigarayı Neden Bırakmalısın

Bu amacı yapmak üzere sigara içen bireyin kendine duyduğu özgüven. Bu adım boyunca hastanın diğer başarılarını hatırlamasına destek olarak onun öz yeterliliğini yardımcı olmak önemlidir. Sigara kullanımıyla ilişkili riskler ve kişinin sigara içmeye devam etmeyi istemesinin sebebini fark etmesi gerekiyor. Sigara içmeyi bırakmanın yararları ve bunu başarmanın zorluklarını fark etmesini sağlamak. Sigarayı bırakma hazırlık aşaması, kişi kararlı olacak bir şekilde sigara içmeyi bırakmak istediğine karar verdiğinde sigarayı bırakmak kolay olur. Kişi bırakmak istediğine ikna olmuştur ve bir aydan kısa bir süre içinde ciddi olarak sigarayı bırakmaya gönüllü olarak kabullenir. Bu noktada şunlar yapılmalıdır:

  • Hastayı takdir etmeli ve sigara içmeyi bırakmanın büyük ihtimalle hem kendisinin hem de çevresindeki kişilerin sağlığı için verdiği en iyi karar olduğunu farkına varması olacaktır. Hastanın sigarayı bırakmasın dan sonra sigara içmeyeceği bir tarih belirlemek bu sayede hasta yavaş yavaş azaltmaya alışma dönemine girecektir. Ayrıca da belirlenen tarih geldiğinde tamamen sigara içmeyi tamamen unutmuş olacaktır.
  • Bu sigara bırakma kararını tüm arkadaşlarına ve ailesine belirterek hastayı cesaretlendirmeli. Ne kadar çok insan bilirse o kadar iyi kendi içerisinde.
  • Ortaya çıkabilecek olan problemleri de hakkında (atıştırma isteği, sinirlilik, öfkelilik, yorgunluk, uyku kalıplarında değişme, iştahta artış, kabızlık, baş ağrısı, konsantre olmada zorluk yaşanması durumlarında ve sosyal çevrenin negatif etkisi gibi bilgilendirmeli ve onları azaltmak için yararlı şeylere yönlendirilmeli.
  • Bu aşamada öncelik, hastayı sigara içmeyi bırakmak üzere beyin olarak hazır halde tutmak. Bu konuda süreci pozitif bir şekilde düşünmelerini sağlamak şarttır. Ayrıca herhangi bir problemle başarıyla yüzleşebilmeleri için gereken stratejilere sahip olduklarından, sigara içmeyi bırakabileceklerine inanmalılar.

Aksiyon Aşaması

Bu konuda hasta zaten sigara içmeyi bırakmıştır ve temel amacı sigara canı istediğinde durumundan kaçınmaktır. Bunu yapmak için sağlık profesyoneli hastanın karşılaştığı problemleri değerlendirmeli ve bunları etkili bir şekilde azaltmasında yararlı olacak stratejilerine netlik kazandırmalılar.

Bunun yanında, geri çekilme sendromunun 7. günden itibaren yok olmaya başladığını fark edecekler. Doktor 10. Günlerinde meydana gelen boşluk hissi yaşayacağını açıklayacaktır. Sigara içmeyi bıraktıktan sonraki 15 – 30 gün arasında meydana gelen sahte güvenlik duygusuyla ilgili uyarısını da  belirtecektir.

Kişi 6 ay boyunca sigara içmediğinde devam ettirme aşaması başlar. Fakat bu süre 12 ayı bulmadan eskiden sigara içen biri olmayacak. Bu aşamada sağlık profesyoneli olası problemleri yeniden değerlendirmeli ve bunlarla başa çıkmak için gereken ne varsa yapılmalı. Ayrıca hastanın ne sebeple sigarayı bıraktığını hatırlamasına destek olmak da yararlı olabilir. Ayrıca halihazırda ortaya çıkan yararları da ve gelecektekileri de gözden geçirmelidirler. Benzer şekilde hastanın sigara kullanımıyla ilgili dezavantajları hatırlamasına destek olmak da gerekebilir.

Hasta, sigarayı bıraktıktan sonra yeniden sigara içerse nüksetmeden bahsedilir. Bu konuda sağlık profesyonelinin hastayı anlaması, destek olması, herhangi bir cezalandırıcı davranıştan kaçınması ve nüksetme durumunun, artık başarıya ulaşma ihtimali daha da yükseleceği durumunda hastanın, öğrenmesi ve tekrar denemesi için bir fırsat olduğunu göstermesi çok ciddi önemli.