Sezaryen Doğumun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

/ 16 Kasım 2019 / / yorumsuz
Sezaryen Doğumun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Sezeryan doğum, sağlık sorunları, anne ve bebeğin hayati riski olması durumunda normal doğum kanalı yolu ile vajinal doğum yerine anne karnında kesi açılması ve plesantadan bebeğin alınması ile yapılan doğum yöntemidir. Sezeryan doğum, normal koşullarda da anne isteğine ve doktor onayına bağlı olarak yapılabilir. Doktor onayı olmadan kesinlikle sezaryen doğum yapılamaz.Bir çeşit cerrahi operasyon olan sezaryen doğumun anne sağlığı ve bebek için olumlu ve olumsuz yönleri vardır.

Sezaryen doğumun faydaları

  • Anne normal doğuma göre çok daha az acı çeker.
  • Sezeryan doğumda, normal doğumdaki gibi bebeğin oksijensiz kalması veya doğum kanalında sıkışması gibi durumlar söz konusu olmaz ve bebek zarar görmen doğum gerçekleşir.
  • Anne karnında plesantanın içinde olan bebek normal oranlardan büyük olduğunda sezaryen doğum anne ve bebek sağlığını tehlikeye atmadan bebeğin dünyaya gelmesini sağlar.
  • Normal doğumda ıkınma ve doğum kanalında oluşan baskıdan dolayı kas yırtılması ve kanamalar meydana gelirken sezaryen doğumda bu durumlar oluşmaz ve anne sağlığı tehlikeye atılmaz.

Sezaryen doğumun zararları ve riskleri

  • Sezeryan doğumda bebeğe ulaşmak için anne karnından içeri doğru 8 katmanda kesi açılmakta ve doğumdan sonra her katman ayrı ayrı dikilmektedir. Çok düşük bir oranda olsa bu dikişlerin mikrop kapması durumunda yeni bir cerrahi operasyon gerekebilir.
  • Sezeryan doğum sırasında, anneye normal doğuma göre 1.5 – 2 katı fazla anestesi uygulanır. Bu durum anne sağlığı için risk teşkil edebilir.
  • Sezeryan doğum yapan anne en az 2 yıl sezaryen doğum yapamaz. Üst üste kesi atılması ve dikiş yapılması sağlık açısından riskli olduğundan doktorlar 2 yıl sonra sezaryen doğum yapılmasını önerir.
  • Sezeryan doğum cerrahi bir operasyon olduğu için, her cerrahi operasyonda olması ihtimal enfeksiyon kapma, kanama oluşması durumları oluşabilir.

Sezeryan Doğumdan Sonraki Doğumlar

Sezeryan doğum ile doğum yapan anneler en az iki yıl sonra tekrar sezaryen ile sağlıklı olarak doğum yapabilirler. Bu süreden önce yapılacak sezaryen doğumlarda; cilt altı yağ tabakası, kas tabakası, karın iç zarı, uterus kazı ve zarı, amnion zarı gibi katmanların dikilmesi ve atılan dikişlerin kaynaması riskli olacaktır.

Sezeryan doğum yapan anneler, ertesi yıl normal vajinal doğum yapabilirler. Vajinal doğum yapmalarına her hangi bir engel yoktur. Doktorlar sezaryen doğum yapan bir anneye bir daha ki doğumu sağlık riski olmaması durumunda normal vajinal doğum yapmalarının kendileri için daha sağlıklı bir tercih olacağını belirtiyorlar.