Şeker Hastalığı Nedir Nasıl Korumanın Yolları

/ 19 Eylül 2020 / / yorumsuz
Şeker Hastalığı Nedir Nasıl Korumanın Yolları

Şeker hatalığı şeker seviyesinin ve idrarda test sonuçlarının pozitif çıkması ile ortaya çıkar. Kişide şeker seviyesinin normalin üzerine çıkması, buna bağlı olarak normalde şeker içermemesi gereken idrarda şeker bulgularına rastlanması.

Şeker Hastalığının Belirtileri:

 Kişide Halsizlik ve yorgunluk hissi,

Hızlı kilo kaybı ortaya çıkması,

Etrafı bulanık görme,

Kişinin ayaklarında uyuşma ve karıncalanma gibi ağrılar hissetmesi,

Kişide oluşan yaraların normalden daha geç iyileşmesi,

Kişide Ciltte kuruluk ve kaşıntı yaşanması,

Tedavi Yöntemleri

 Şeker hastası kişisinin kan şekerini normale yakın seviyelere indirmek için hastaya tedavi uygulanmalıdır. Yüksek kan şekeri, önüne geçilmez ise ciddi problemler yaratabilir. Damar sistemine zarar verebilir. Özellikle göz dibinde, böbreklerde, çevresel sinirlerde bu daha ciddi rahatsızlara neden olur bunu göz ile görebilecek kadar net görülmekte. Bu zarardan korunmak için kan şekeri kontrol altında alınmalıdır. Genellikle şeker hastalarında ortaya çıkan belirtileri arasında net olarak görülen yüksek kan şekerinin neden olduğu aşırı susama, sık sık idrara çıkma gibi rahatsız edici şikayetleri ortadan kaldırmak için yok etmek için tedavi süreçleri başlatılır. Şeker hastası olan kişi doktor önermiş ise insülin kullanmalıdır. Kendi kafanıza göre insülin kullanımı şeker hastalığını daha çok tetikler.

Daha rahat bir yaşam sağlamak için, yüksek ve düşük kan şekerini minimum seviyelere getirerek hasta kişiyi korunmak için tedavi edilir. İnsülin, şekerin yükselmesini önleyen bir hormondur. Kan şekeri yükselince hemen insülin iğnenizi çıkararak doktorunuz söylemiş olduğu bölgeye enjekte edilir. Bu sayede insülin yapan hücreler uyarılır ve kana insülin verilir. Şeker hastası olan kişi düzenli olarak doktor gözerimimde kalmalıdır.

Tavsiye

Uzun İlişkinin Temel Kuralları