Şeker hastalarının yemeleri gereken besinler

/ 14 Ağustos 2019 / / yorumsuz
Şeker hastalarının yemeleri gereken besinler

Herkesin de bildiği gibi artık şeker hastalığı tıpkı kanser gibi çağımızın hastalığı oldu. Bu hastalıktan kurtulmak çok zor. Bu yüzden şeker hastası olan kişiler yediği ve içtiği besinlere dikkat etmek zorunda. Peki, şeker hastası olan kişiler hangi besinleri tüketmeli? İşte sizler için şeker hastalarının rahatlıkla tüketebileceği besinleri listeledik.

Şeker hastaları için beslenme önerileri

Eğer şeker hastalığınız varsa yemeniz gereken besinler tahıllar, meyveler ve sebzelerdir. Bu besinler hem sizin şekerinizi dengeleyecek hem de şeker sonucu oluşan hastalıkları büyük ölçüde önleyecektir. Peki, bunlar neler? Gelin hep birlikte bakalım.

Omega-3 yağ asitleri

Şeker hastası olan kişilerde kalp ve damar rahatsızlığı sıkça görülür. Bu esansiyel yağ asitleri kalp ve damar rahatsızlıklarını önler. Bu yüzden kesinlikle şeker hastalarının ara sıra tüketmesi gereken besinler arasındadır.

Zeytinyağı

Birçok kişinin bildiği gibi zeytinyağının sağladığı yararlardan birisi iyi kolesterolü yükseltmesi ve damar tıkanıklığına karşı vücudu korumasıdır. Pek bilinmeyen yararlarından birisi ise insülin direncini azaltarak kan şekerinin stabilize olmasını sağlamasıdır.

Sebze ve Meyveler

Sebze ve meyvelerin içinde bol miktarda vitamin ve mineral bulunur. Ayrıca lifli yapıya sahip olan meyve ve sebzeler kan şekerinin dengelenmesinde çok önemli bir rol oynar. Limon, Ispanak, portakal, brokoli, lahana, şalgam, ıhlamur şeker hastalarına iyi gelen gıdalardır. Tabi ki her meyve ve sebze şeker hastalarına iyi gelmez. Şeker bakımından yüksek olan gıdalar yenmemelidir.

Yeşil çay

Şeker hastalarının içmesi gereken önemli gıdalardan birisidir. Bu gıda vücudumuzdaki insülin etkinliğini arttırıyor ve şeker sonucu ortaya çıkan rahatsızlıkları büyük ölçüde önlüyor. Bu yüzden günde bir bardak tüketmek şeker hastaları için çok önemlidir.