Sarı Nokta Hastalığına Faydalı Olan Besinler

/ 14 Ekim 2020 / / yorumsuz
Sarı Nokta Hastalığına Faydalı Olan Besinler

Herkesin yaşaması gereken bir durum olan yaşlanma; cilt, saç ve eklemlerdeki değişikliklerin yanında başka değişimlerde yaşanmaktadır. Yaşla birlikte görme sisteminde de pek çok değişikliklerde yaşanabilir.

Balık

Pek çok balık, omega-3 yağ asitlerinin zengin kaynaklarıdır. Yağlı balıklar, bağırsaklarında ve vücut dokularında yağ bulunan besinler arasında yer almakta. Bu sebeple de onları tüketmek daha çok seviyelerde omega-3 bakımından bol olan balık yağı sunar. En faydalı omega-3 oranlarını içeren balıklar tuna, somon, alabalık, orkinos, sardalye ve hamsidir.

Ispanak

Ispanak, lutein ve zeaksantin besinleri arasında olan bir grup yeşil yapraklı sebzedir. Bir fincan ıspanak, görme yeteneğini iyileştirmede olukça önemli sonuçlar verir. Ayrıca da yaklaşık 20.4 mg iki bileşene sahiptir. Ispanak pişirilme dışında suyu sıvı hale getirilip içecek olarak da kullanılabilir.

Mısır

Mısır, pek çok şekilde tüketilebilen bir besindir. Lezzetli bir besin kaynağı olmasının yanında görme sisteminde de faydaları vardır.

Yumurta

Yumurta harika bir protein, omega 3, lutein ve E vitamini kaynağıdır. Doğada serbest gezen tavuklar, doğru miktarda lutein ve zeaksantin içerdiği bilinen en iyi yumurtalar arsında yer almaktadır.

Narenciye

Görüşünüzü geri kazanmaya destek olan, C vitamini bakımından zengin meyveler arasında yer almaktadır. C vitamini açısından zengin gıdalar, portakal, limon greyfurt gibi tüm narenciye meyvelerini barındırırlar.

Brokoli

Brokoli yüksek bir lif konsantrasyonuna sahiptir ve C vitamini açısından da oldukça bol olan meyvelerdir. Lutein ve zeaksantinin ötürü de brokoli içinde bulunan diğer büyük besin beta karoten. Bu üç besin, görmeyi iyileştirmek için gereklidir. Çeşitli şekilde kolaylıkla hazırlanıp içelebilir.

Kiraz

Önemli oranda karbonhidrat içermekle beraber çeşitli mineral ve vitamin depeosudur.

Kale

Kale, bir lahana türüdür. Son zamanlarda da bilinirliği oldukça artmıştır. Kanserle savaşan antioksidanlar ve vitaminler sağladığı olumlu etkileri vardır. Bu sebzeler mükemmel bir beta-karoten kaynağıdır ve hem lutein hem de zeaksantin içerir. Araştırmalar, bir fincan lahanada toplam 23.8 mg lutein ve zeaksantin olduğunu açıklamaktadırlar.