Sağlıklı Atıştırma Alışkanlıkları

/ 13 Eylül 2019 / / yorumsuz
Sağlıklı Atıştırma Alışkanlıkları

Protein iştahınızı tatmin etmenize yardımcı olacak, akşam yemeğine kadar üzerinde tutun, ve gün geçtikçe daha sağlıksız atıştırmalıklar yemekten kurtulun.

Protein neden iyi bir atıştırma seçeneğidir?

Çok sayıda çalışma, yüksek proteinli atıştırmanın gıda alımı, iştah ve daha fazlası üzerindeki etkilerini inceledi. Beslenme Dergisi’nde yayınlanan yeni bir çalışmada, ergenlere yüksek proteinli bir atıştırmalık (26 g protein ve 6 g yağ), yüksek yağlı bir atıştırmalık (4 g protein ve 12 g yağ) veya atıştırmalık verilmedi. Çalışma sırasında iştah, ruh hali ve yeme alışkanlıkları kaydedildi. Sonuçlar, yüksek proteinli atıştırmalıklar yiyen gençlere, diğer gruplara kıyasla iştah kontrolü, dolgunluk hissi ve diyet kalitesinde iyileşme gösterdi. Özellikle, bir atıştırmalık olarak protein yiyen gençler, gün boyunca daha fazla toplam protein ve daha az toplam diyet yağı yedi. Onlar da bir sonraki yemek yemek için daha uzun bekledi, ve onlar da daha az sağlıksız akşam atıştırma gösterdi.

Benzer sonuçlar yetişkinlerde bulunmuştur. Yüksek proteinli atıştırmalıklar yiyen kadınlar daha iyi iştah kontrolüne sahipti, daha dolu hissetti ve yüksek yağlı atıştırmalıklar yiyen kadınlara kıyasla günün ilerleyen saatlerinde daha az yemek yedi. Bir çalışmada, öğleden sonra atıştırmalık olarak 24 g protein içeren Yunan yoğurdunun, öğleden sonra açlığı azaltmada, tokluğu arttırmada ve daha düşük protein içeriğine sahip yoğurt aperatiflerine kıyasla daha sonraki yemeyi geciktirmede en iyi olduğu bulundu.

Bu yüzden bir aperatif istediğinizde bu seçenek için ulaşabilirsiniz siz ve aileniz, yüksek protein aperatifler ile mutfak stok. Tuzlu, tatlı ve karbonhidrat ağır atıştırmalıklardan kaçının. Bu, daha sağlıklı, daha çok yönlü bir diyet yemenize yardımcı olacaktır.