Saç Dökülmesini Engelleyen 5 Gıda

/ 13 Eylül 2019 / / yorumsuz
Saç Dökülmesini Engelleyen 5 Gıda

Saç dökülmesi kadın erkek herkesin başlıca problemidir. Saç dökülmesi belli sınırlar altında normal kabul edilir. Aslında farketmesek de herkesin günde 50-100 tel arasında saçı dökülür. Ancak saç dökülmesi bu sınırları aştığında vücutta bir problem olabilir. Saç dökülmesini engelleyen onlarca krem,ilaç ve tedavi yöntemleri vardır. Ama ben doğallıktan yanayım derseniz bu yazı tam size göre. Saç Dökülmesini Engelleyen 5 Gıda.

Ispanak

Ispanak içerdiği yoğun C vitamini sayesinde saç dökülmesini engeller. Ispanak, güçsüz saçları güçlendirmek ve dökülen saçları durdurmak için kullanılabilir. Yoğun miktarda Demir, C vitamni ve beta karoten içerir. Saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzayabilmesi için bunlar gereklidir. Ayrıca içerisinde az miktar aminoasit bulunmaktadır. Bu da sağlıklı ve parlak saçlar için gereklidir.

 Yağlı Balık

Somon ve benzeri yağlı balıklar doğal saç uzamasını sağlayarak saçları sağlıklı hale getirir. Bu yağlı balıklar yüksek miktarda Omega-3 ve yağ asidi içerir.

# Sağlıklı saç uzaması için hafta en az 1 defa balık tüketimine özen gösterin bu hem genel sağlık hem de vücut sağlığınız için oldukça gereklidir.

 # Bazı yağlı balık türleri bir miktar selenyum içermektedir. Selenyum saç dökülmesini azaltmak için sıkça kullanılan elementlerdendir.

 # Yağlı pek çok balık çeşidinde yüksek miktarda antioksidann bulunur.Bu antioksidanlar saç köklerinin zayıflamasına engel olmaktadır.

 Yulaf Ezmesi

Yulaf yüksek miktarda lif ve B vitamini içermesi nedeniyle diyet listelerinde sıklıkla kullanılan aynı zamanda saç dökülmesini engelleye en önemli tahıllardan birisidir. Yulaf ezmesinde bulunan lif ve B vitaini saç dökülmesini engelleyip sağlıklı uzamasına katkıda bulunmaktadır.

Yumurta

 Türk halkının sıkça tükettiği kahvaltılarda bolca bulunan yumurta sağlığa son derece faydalıdır. Yumurta maske olarak veya bizzat tüketilerek saç dökülmesine karşı kullanılabilir. İçerdiği yüksek orandaki proteinler sağlıklı uzayan ve parlak saçlara sahip olmanızı sağlar. B vitamini içeriği sayesinde saç sağlığını korur.

Mercimek

Hem Karbonhidrat hem de protein deposu olan Mercimek, vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri tek başına kendisi kolaylıkla karşılayabilmektedir. İçerdiği biyotin ve protein ile, saç dökülmesini engeller ve saç sağlığınıza destek olur. Yüksek oranda demir içerdiğinden anemi gibi rahatsızlıklarda saç dökülmesini engeller.