Romatizma Ağrısı Nedir Tedavi Yöntemleri

/ 16 Ekim 2020 / / yorumsuz
Romatizma Ağrısı Nedir Tedavi Yöntemleri

 

Daha çok yaşlılarda görülen romatizma hastalıkları yaşlı anne ve babalarımızı uykusundan edecek kadar olma seviyelerine gelmektedir. Peki romatizma hastalı için ne gibi tedavi yöntemi uygulanabilir? Bu konular hakkında bilgiler paylaşacağız.

Başta eklemler olmak üzere kas, kemik ve bağları tutan romatizma, çok sayıda hastalığı beraberinde getirmekte. Ağrı, şişlik ve hareket kısıtlılığına neden olan Romatizma bazı durumlarda şekil bozukluklarına neden olmaktadır. Çoğunluk olarak kronik olan romatizmal hastalıklarda, kişilerin yaşamlarına hayatlarına devam edebilmeleri için erken tanı ve düzenli tedavi burada daha doğru olacaktır.

 

Romatizmaya iyi gelmeyen yiyecekler

Romatizma çocuklar dahil olmak üzere her yaş grubundan kişide görülebilen, kas, iskelet ve bağlardan oluşan hareket sisteminde oluşan ağrı ve hareket kısıtlılığı ile birlikte seyreden kronik bir hastalıktır. Ayrıca iç organları da etkileyen bu hastalık bilinenin tersine hava olaylarının sebep olduğu bir rahatsızlık değildir. İltihaplı romatizma ve iltihapsız romatizma olarak ikiye bölüme ayrılır.

 

 

 

Romatizma belirtileri

Genellikle romatizmal hastalıklarda kas, sırt ve bel ağrısı, eklemlerde ağrı ve şişlik, sindirim sistemi rahatsızlıkları, kalp ve damar sisteminde olan sıkıntılar görülür. Ayrıca  romatizmal hastalıkların başlıca belirtileri şöyle sıralanır:

 

Nörolojik şikayetler

Böbrek fonksiyonlarında azalma

Nefes darlığı

Hareket kısıtlılığı

Cildin güneşe karşı duyarlılık göstermesi

Vücudun farlı bölgelerinde görülen sertlik

Güçsüzlük

Gözlerde oluşan iltihaplanma

Görme yetisinin bozulması veya kaybolması

Romatizma tedavisi

Romatizmal hastalığın tam olarak tanısı konduktan sonra kişiye özel olarak tedavi uygulanır. İlaçlar, sistemik olarak yani tüm vücuda etki sağlayabilmesi için içsel olarak doktor tarafından yapılır. Bu amaç semptomları gidermek olabileceği gibi hastalığın olumlu etkisi bulunan ilaçlarla hastalığı durdurmak ya da geriletmek olamalıdır. İltihap önleyici, hastalığı modifiye edici ilaçlar, kortizon ve daha pek çok yöntem olumlu etkileri olan ilaçlardır. Aynı zamanda eklemlere lokal tedavi uygulamaları yapılabilir. Burada uzman doktorunuzun önerdiği tedavi yöntemini düzenli ve devamlı olarak uygulamak gerekiyor.