Retinol Nedir? Nerede Kullanılır?

/ 2 Mart 2020 / / yorumsuz
Retinol Nedir? Nerede Kullanılır?

Retinol ten bakımlarında A vitamini ile birlikte kullanılır. Retinol, ten bakımında kullanılır: Daha çok kadınların alaka odağı halina gelen retinollar A vitamini karışımı ile muvizevi bir krem haline dönüştürülür kırışıklıklar akne gibi ten dokularında görünümünü azaltır akneleri iyileştirerek güzel bir cilt yüzeyine sahip oluruz hücresel yapıyı hareketlendirerek hos bakımlı hale getirir ve cildin yüzeyinde yeni, sıhhatli hücreler ortaya getirir .


Yaş aldıkça herşeyin değişeceği gibi keratin ve proteinlerimizin susuz hale getirir Retinolun fonksiyonu de bu proteinlerin elastikiyetini susuz kalmış ten yapısını geri getirmeye yardımcı olur. yenilenme gücünden ötürü retinol, anti-aging bileşen olarak adlandırılır Retinolun saymakla bitmeyen faydalarından biriside , akne konularında da kuvvetli bir bileşen olması Retinol ölü hücrelerin yenilenmesini ve tıkanmış olan gözenekleri ortadan kaldırır.


Retinol sadace cilde uygulanabilen bir şey değil aynı vakitte yenebilir bilhassa olması sofralarımızda çokca tüketdiğimiz balık yagı tereyağı yumurta peynir gibi tüketdiğimiz gıdalardede bulunmaktadır bunları tüketmek demek kollajen üretimi demektir.


Hücre yenilenmesine yardımcı olur böylece potansiyel kollajen üretimini gerçekleşmiş olur, süt ürünleri yumurta peynir gibi A vitamini ile varlıklıleştirilerek daha çok retinol alımı sağlayabilmektedir retinol sahibi olan et ürünleri ise, ördek eti, tavuk eti, balık yağı ve karides vs gibi de desteklenebilir.

Peynirin retinol içeriğinden ötürü yani çeşidine bağlı olarak değişebilir Ton balığı, uskumru, alabalık, morina ve somon gibi deniz ürünleri protein yönünden varlıklı kaynaklarıdır. Çokça tüketilmesi gereken yiyeceklerin başında yer alır.

Meyveler sebzeler A vitamini yönünden ikiye ayrılır retinol ve karoten Retinol hayvansal ürünlerde yer alır iken beta-karoten meyve ve sebzelerde bulunur. Kırmızı ve turuncu renkteki sebze ve meyveler retinoidler bakımından varlıklı gıdalardır. Örnek verecek olursak erik ananas domates gibi gıdalar kolajen üretimini çoktan destekleyici özelliktedir. Retinoid birtakım insanlarda alarjen hallere sebebiyet verebilir egzamalı bir hasta amacıyla müsait değildir bunun sebebi cildi soyar ve ağrılı acılı bir hal halini alır.

Mucizevi yanları bulunduğu gibi yan etkisi de olabilir o yuzden alaka etmek gerekiyor kullanmadan önce.