Reflü Nedir Nelere Dikkat Etmek Gerekir

/ 4 Mart 2021 / / yorumsuz
Reflü Nedir Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Reflü Nedir Nelere Dikkat Etmek Gerekir Dünya üzerinde çok sayıda insan reflü ile yaşamakta. Reflü tüketilen yiyecek ve içeceklerin ağza gelmesi çeklinde olur. Gereğinden fazla yemek yemek ya da ağır ve hazmedilmesi zor yemekler yenildikten sonra uyunması reflüyü tetikler. Bu sebepten dolayı doktorlar tarafından uyumadan en az iki saat önce yemek yenilmesi tavsiye edilmekte.

Reflü Nasıl Görülür?

her ne kadar yenilen yiyeceklerin ağza gelmesi olarak bilinse de aslında çeşitli şekillerde gözlemlenmesi mümkündür ve bu durum kişide kişiye değişiklik gösterir. Bazı hastalar ağızlarında ekşi bir tat olduğunu söylemekteler. Bazıları ise yatağa yattıklarında göğüs kafesinin üzerinde bir baskı olarak bu durumu izah ederler. Bununla birlikte hıçkırık, yutma güçlüğü, dişlerde çürüme gibi durumlarda reflü sonucu ortaya çıkmaktadır.

Reflü Nedir Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Reflü’nün neden meydana geldiği ile ilgili net bir bilgi yoktur. Ancak genel kanı ve üzerinde durulan en önemli belirtili midede bulunan sfinkter kapağın, midenin salgıladığı asitler yüzünden özelliğini kaybetmesi ve istem dışı açılıp kapanmasıdır. Özellikle aşırı yemek yedikten sonra bu kaspağın istemsiz olarak harekete geçmesi yenen bütün yemeklerin tam anlamıyla sindirilmeden yemek borusundan yukarı doğru çıkmasına sebep olur.

Reflü Tedavisi

Reflü’nün tedavisi için doktorlar çeşitli testle uygulayarak midenin asit seviyesini ölçüyorlar. Kişiden kişiye farklılık gösterse de doktorların ilk olarak üzerinde durdukları ana konu tüketilen yiyeceklerin neler olduğu ve ne sıklıkla yemek yendiği olacaktır. Özellikle geceleri belli bir saatten sonra yemek yiyenler için reflü tetiklenebilecek bir rahatsızlık haline gelecektir. Bu yüzden Reflüsü olanların yatmadan önce bir şey yiyip içmeleri doktorlar tarafından tavsiye edilmemekte.