Prostat Kanseri Nasıl Engellenir?

/ 24 Temmuz 2019 / / yorumsuz
Prostat Kanseri Nasıl Engellenir?

Prostat büyümesi ya da daha sık kullanımı ile Prostat kanseri, günümüzde erkeklerin en çok yakalandığı kanser türlerinden biridir. Kadınlardaki meme kanseri sıklığına ve oluşumuna benzer bir durum olan Prostat kanseri, bazı kompleks durumlarda meydana gelebilen ve çözümü olan bir durumdur. Biz de bu yazımızda Prostat kanserinin nasıl engellenebileceğine bir göz atmak istedik. Bu konudaki bilimsel çalışmalara ve literatürlere referans vermek istedik. İşte detaylar…

Prostat Nedir? Görevi Nedir?

Kestanecik olarak halk dilinde yaygın şekilde telaffuz edilen Prostat, 18-20 gram ağırlığında olan ve karın iç kısmında erkeklik organının hemen altında yer alan bir salgıdır. Prostatın görevi, meni olarak bilinen erkek sperm hücrelerinin salgılanmasını sağlamak ve sürekliliğini oluşturmaktır. Prostat salgısı olmadan erkek döllenmesi meydana gelmez veya kısmen eksik kalır!

Prostat Kanseri Nedir?

Prostat salgısının az ya da hiç salgılanması durumunda genellikle 3 durum meydana gelebilir. İyi huylu durum, ki bu durumda ameliyat dahi gerekli değildir. Orta halli durum, ki bu durumun kansere dönüşmemesi için ameliyat veya çeşitli ilaç veya benzeri tedavi türleri tavsiye edilir. Üçüncü ve hiç istenmeyen durum ise Prostat kanseridir.

Prostat kanseri, erkeklerde en çok görülen ve nedeni modern tıppa rağmen hala tam olarak bilinmeyen bir kanser türüdür. Tahmin edilen en önemli neden ise östrojen ve testesteron değerlerindeki ani azalış veya yükseliş olarak düşünülmektedir.

Prostat Kanseri Nasıl Engellenir?

Öncelikle kanser olmadan önce azı ön tanı ve kontrollerin yapılması adına, sık idrara çıkma, erkek torbalarında aşırı ağrı, idrarda yanma, torbada ani değişiklikler ve sürekli küçük tuvalet isteği uyandırması gibi durumların meydana gelmesi gerekir. Bu durumlar neticesinde PSA olarak bilinen prostat kanseri testleri yapılır ve sonuca göre kanser olup olmadığı anlaşılır. Ama öncesinde yukarıda yer alan herhangi bir durumun meydana gelip gelmediği sorgulanmalı ve bu durumlar var ise en yakın zamanda hekime danışılması gerekir. Ürologlar, bu konuda size en iyi hizmeti verecektir. Bununla birlikte, tetkikler için de bir genel cerrahi kontrolünden geçmenizi öneririz.