Prostat Büyümesi Ne Zaman Ortaya Çıkar

/ 18 Ocak 2021 / / yorumsuz
Prostat Büyümesi Ne Zaman Ortaya Çıkar

Prostat büyümesi ne zaman ortaya çıkar Prostat, özellikle üreme işlevlerinde etkisi nedeni ile de erkekler için oldukça önemli bir organdır, bununla birlikte prostatta ortaya çıkan problemlerin de hem erkeğin yaşam kalitesini düşürmesi hem de farklı sağlık problemlerini de beraberinde getirmesi bu organın önemini arttırmaktadır.

Özellikle 40 yaşından sonra daha çok olması prostat hastalıkları, enfeksiyonlar ve prostat büyümesi olarak ayrılmakta, prostatın iyi huylu ve kötü huylu büyümesine bağlı olarak problemler ve tedavileri de değişmektedir.  Prostatta salgılanan bazı enzimlerin, gençlik çağında üreme işlevlerinin gerçekleşmesinde ve sperm fonksiyonlarının oluşturulmasında da etkili olduğu açıklanmaktadır. Bu nedenle de burada yaşanan en küçük sıkıntı dahi erkekler için büyük olumsuzluk demektir.

Prostat Büyümesi Ne Zaman Ortaya Çıkar

Daha çok genç yetişkinlerde artmakta bu hastalık. Ancak bazen bu riskler olmasa bile sadece bir enfeksiyon ajanı da tek başına idrar yolu enfeksiyonu oluşturduktan sonra ikincil olarak prostat enfeksiyonu gelişmesine davetiye çıkarmaktadır. Daha çok genç erişkinlerde görülen bu problemin tanısını koyabilmek için kesinlikle fiziksel muayene ile idrar ve prostat sıvılarının değerlendirilmesi şart. Tedavi yaklaşımında daha çok antibiyotikler yer alsa da bunun yanında birtakım ısı tedavileri ve hatta prostatın ameliyatına kadar giden değişik tedavi yöntemleri vardır. Fakat bunlar için hastanın doğru tanılanması gerekiyor. Şayet ki hasta tedavi edilmezse kısa zamanda hastalık kronikleşiyor ve bu noktaya gelen prostat enfeksiyonlarının tedavisi zorlaşıyor. Çünkü enfeksiyonlar ilaçlara karşı dirençli hale geliyor ve hastanın yaşam konforunu da etkileyebiliyor.

40 yaşından sonra meydana gelen prostat hastalıklarının bir diğeri de “iyi huylu prostat büyümesi”. Bu noktada ilk olarak prostatın ne olduğunu bilmemiz şart. Prostat bir salgı bezi yapısıdır ve dışında bir kapsül ve içinde de iki ceviz büyüklüğünde organ bulunmakta ve içerisinden de idrar kanalı geçmektedir. Prostat bezinden aralarında PSA’nın da olduğu bazı enzimler salgılanmaktadır ayrıca da bunların sperm işlevlerinde gelişmesinde önemli rolü vardır. Prostat yaşla birlikte büyümeye başlıyor.