Probiyotik ve Prebiyotik Nedir Faydaları Nelerdir

/ 15 Mayıs 2020 / / yorumsuz
Probiyotik ve Prebiyotik Nedir Faydaları Nelerdir

Hemen hemen her zaman duyduğumuz, arasında farkları hep merak ettiğimiz ve ismini duygumuzda aklımıza yoğurdu getiren probiyotik ve prebiyotiklerin tam anlamıyla ne olduğunu tam bilmiyoruz. İşe ilk önce prebiyotik ve probiyotiğin nedir sorusunu yanıtlamakla başlayalım.

Probiyotik Nedir?

 Probiyotikler bağırsaklarımızda var olan sindirim sistemimizin fonksiyonlarını sağlayan faydalı bakterilerdir. Probiyotikler, sindirim sistemimizi güçlendirip, yediklerimizin sindirimini kolaylaştırır. Bağırsak duvarını zararlı bakterilerden korurken bunun yanında bir de bağırsak geçirgenliğini yani bağırsakların yediklerimizi sindirememesi azaltır.  Bu açıdan da Probiyotikler bağırsaklarımızda yaşanabilmesi ihtimali olan tüm hastalıkları engelleyerek daha sağlıklı bağırsak sistemine sahip olmamız için mücadele ederler.

Prebiyotik Nedir?

Probiyotikler sebebi ile kabızlık, bağışıklık sistemi sıkıntısı kanser gibi pek çok hastalığı önleyebiliyoruz. Fakat Prebiyotikler aynı zamanda bağırsak işleyişini düzene sokar ve aynı zamanda da probiyotikler gibi sindirim sistemimizde fonksiyonların doğru işlemesine de yardımcı olurlar.

Probiyotik Besinler

 • Yoğurt
 • Peynir
 • Keçi Sütü
 • Turşu
 • Ayran
 • Kefir
 • Süzme Peynir​

Prebiyotik besinler

Bağrsaklarımızda 500’e yakın çeşitli faydalı bakteri türü vardır. Prebiyotiklerin baş görevi ise bu bakterilerin çoğalmasını ve çalışma fonksiyonlarını artırmaktadır. Aynı zamanda da yanı sıra başka görevleri de vardır. Prebiyotikler de probiyotikler de sağlığımız için oldukça önemlidir. İşte prebiyotik yönünden zengin besinler:

 • Kuru Baklagiller
 • Soğan-Sarımsak
 • Pırasa
 • Bezelye
 • Kuşkonmaz
 • Arpa
 • Çavdar
 • Muz

Probiyotiklerin Faydaları Nelerdir?

Probiyotikler, yeterli miktarda alındıklarında ve aktif olarak bağırsaklarda işlevini gerçekleştirdiklerinde, sağlığınız için çok faydalı oluyor. Yiyeceklerdeki protein ve yağların yakılmasından; vitamin, mineral ve aminoasitlerin emilimine kadar birçok yararları vardır. Süt ürünlerinin içindeki probiyotiklerse, bağırsakta olan proteinlerin ve yağların sindirilmesine yardımcı oluyor. Ancak yiyeceklerin sindirimini de kolaylaştırıyor.

Probiyotikler Hangi Hastalıklara İyi Gelirler?

Yapılan çeşitli araştırmalar sonucunda, probiyotik içeren yiyeceklerin birçok hastalığı iyileştirme de kullanıldığını belirtiyor. Günlük yaşamımızda sık olarak kullandığımız antibiyotiklerin yaklaşık yüzde 20’si bağırsak fonksiyonlarını bozulmasına bağlı olarak ishale neden oluyor.

Probiyotikler, virüs ishallerinde daha başarılı olmakla birlikte, antibiyotik ishallerinin daha hızlı sürede bitmesini sağlıyor. Aynı zamanda da genital ve üriner sistem enfeksiyonlarının azalmasında da yardımcı oluyor. Fakat bağırsaklardaki koruyucu mukoza bariyerini daha dirençli hale getiriyor. Böylece bağırsak geçirgenliğini azaltarak alerjik maddelerin kana geçmesine engel oluyor. Hatta çocuklarda görülen egzama, astım gibi alerjik hastalıklardan önlemede etkili oldukları belirtiliyor. Başka bir probiyotik türü olan kefirin de, tümör oluşumunu önlediği ya da var olanın ilerlemesini engelledigi belirtmişlerdir.

Probiyotikler, doğal olarak kendiliğinden probiyotik olanlar ve daha sonradan probiyotik ürün haline getirilmiş olanlar olmak üzere ikiye ayrılıyor. Doğal olanlar; kefir, tempeh gibi fermente süt ürünleri ve turşu, salamura gibi bazı gıdalarda bulunur. Dışarıdan probiyotik mayaların eklenmesiyle yapılan gıdaların arasındaysa; bebek mamaları, bazı meyve suları, süt ürünleri, yoğurt ürünleri, bazı katkılı yağlar ve dondurmaları örnek verilebilir.

Probiyotik bakterilerin canlı kalabileceği en sağlıklı ürünleri; yoğurt gibi taze tüketilen fermente süt ürünleri.  Gelişen gıda teknolojileriyle birçok gıda ürünlerine de ilave edilebiliyor. (Meyve suları, içilebilir süt, bazı peynir çeşitleri, dondurma, sakız, fermente et ürünleri, kahvaltılık tahıllar, soya sütü ürünleri bunlara örnek verilebilir. Probiyotikler aldığımız bazı besinlerin içerisinde var olduğu gibi, eczanelerde yoğunlaştırılmış olarak ilaç formunda, toz ya da kapsül şeklinde de satılıyor.