Probiyotik ve Prebiyotik Arasındaki Fark Nedir

/ 29 Ocak 2021 / / yorumsuz
Probiyotik ve Prebiyotik Arasındaki Fark Nedir

Probiyotik ve prebiyotik arasındaki fark nedir Hemen anında her vakit duyduğumuz, arasında farkları hep merak ettiğimiz ve adını duygumuzda aklımıza yoğurdu getiren probiyotik ve prebiyotiklerin tam manasıyla ne bulunduğunu tam bilmiyoruz. İşe ilk evvelce prebiyotik ve probiyotiğin nedir sorusunu yanıtlamakla başlayalım.

Probiyotik ve Prebiyotik Arasındaki Fark Nedir

Probiyotikler bağırsaklarımızda var bulunan sindirim sistemimizin işlevlerini gerçekleştiren yararlı bakterilerdir. Probiyotikler, sindirim sistemimizi güçlendirip, yediklerimizin sindirimini kolaylaştırır. Bağırsak duvarını zararlı bakterilerden korurken bunun yanısıra bir de bağırsak geçirgenliğini yani bağırsakların yediklerimizi sindirememesi azaltır. Bu yönden da Probiyotikler bağırsaklarımızda yaşanabilmesi olsılığı bulunan bütün hastalıkları engel olarak daha sıhhatli bağırsak sistemine sahip olmamız amacıyla mücadele ederler.

Prebiyotik Nedir?
Probiyotikler namacıylai ile kabızlık, bağışıklık sistemi sorunu kanser gibi pek çok hastalığı önleyebiliyoruz. Ancak Prebiyotikler aynı vakitte bağırsak işleyişini düzene sokar ve aynı vakitte da probiyotikler gibi sindirim sistemimizde işlevlerine doğru işlemesine de yardımcı olurlar.
Probiyotik Besinler
• Yoğurt
• Peynir
• Keçi Sütü
• Turşu
• Ayran
• Kefir
• Süzme Peynir
Prebiyotik besinler
Bağrsaklarımızda 500’e yakın detaylı yararlı bakteri türü vardır. Prebiyotiklerin baş vazifiyeti ise bu bakterilerin çoğalmasını ve çalışma işlevlerini artırmaktadır. Aynı vakitte da yanı sıra diğer görevleri de vardır. Prebiyotikler de probiyotikler de sağlığımız amacıyla son derece önemlidir. İşte prebiyotik tarafından varlıklı besinler:

• Kuru Baklagiller
• Soğan-Sarımsak
• Pırasa
• Bezelye
• Kuşkonmaz
• Arpa
• Çavdar
• Muz

Probiyotiklerin Faydaları Nelerdir?
Probiyotikler, yeterli miktarda alındıklarında ve aktif olarak bağırsaklarda işlevini gerçekleştirdiklerinde, sağlığınız amacıyla çok yararlı oluyor. Yiyeceklerdeki protein ve yağların yakılmasından; vitamin, mineral ve aminoasitlerin emilimine kadar çoğu yararları vardır. Süt ürünlerinin amacıyladeki probiyotiklerse, bağırsakta bulunan proteinlerin ve yağların sindirilmesine yardımcı oluyor. Ancak yiyeceklerin sindirimini de kolaylaştırıyor.
Probiyotikler Hangi Hastalıklara İyi Gelirler?
Yapılan detaylı incelemeler sonucunda, probiyotik sahibi olan yiyeceklerin çoğu hastalığı tedavi de kullanıldığını belirtiyor. Günlük yaşamımızda sık olarak kullandığımız antibiyotiklerin aşağı yukarı yüzde 20’si bağırsak işlevlerini bozulmasına bağlı olarak isduruma namacıyla oluyor.

Probiyotikler, virüs ishallerinde daha başarılı olmakla birlikte, antibiyotik ishallerinin daha hızlı sürede bitmesini sağlıyor. Aynı vakitte da genital ve üriner sistem enfeksiyonlarının azalmasında da yardımcı oluyor. Ancak bağırsaklardaki koruyucu mukoza bariyerini daha dirençli duruma getiriyor. Böylece bağırsak geçirgenliğini azaltarak alerjik maddelerin kana geçmesine engel oluyor. Hatta çocuklarda görülen egzama, astım gibi alerjik hastalıklardan önlemede etkili oldukları belirtiliyor. Başka bir probiyotik türü bulunan kefirin de, bütünör oluşumunu önlediği ya da var bulunanın ilerlemesini engelledigi belirtmişlerdir.

Probiyotikler, natural olarak kendi kendine probiyotik bulunanlar ve daha sonradan probiyotik ürün durumuna getirilmiş bulunanlar olmak üzere ikiye ayrılıyor. Doğal bulunanlar; kefir, tempeh gibi fermente süt ürünleri ve turşu, salamura gibi birtakım besinlerde bulunur. Dışarıdan probiyotik mayaların eklenmesiyle uygulanan besinlerin arasındaysa; bebek mamaları, birtakım meyve suları, süt ürünleri, yoğurt ürünleri, birtakım katkılı yağlar ve dondurmaları misal verilebilir