Primolut Nedir? Primolut Yan Etkileri

/ 7 Aralık 2021 / / yorumsuz
Primolut Nedir? Primolut Yan Etkileri

Primolut Nedir? Primolut Yan Etkileri

Primolut Nedir? Primolut Yan Etkileri Adet geciktirici ilaç olarak kadınların sıkça başvurduğu Primolut, özel günlerin muayyen günlerle çakışmaması için kullanılan bir tür hormon ilacıdır. İlk defa kullanacak olan kadınlar Primolut nedir? Primolut yan etkileri gibi detayları merak ediyor ve pek çok mecrada bu sorunun cevabını arıyor. İçerdiği noretisteronu maddesi ile etkili bir kadınlık hormonu salgılayıcısıdır. Âdet kanaması ile her ay kadınların yumurtalıklarındaki yumurtalar dışarı atılırken, Primolutovulasyonun gerçekleşmesini önleyerek dışarı atılması gereken yumurtalar oluşmaz ve âdet kanamasının gecikmesi mümkün olur.

Primolut Nasıl Kullanılır?

Balayı, tatil planı ya da diğer önemli sebeplerle adet gününü geciktirmek isteyen kadınların âdetin başlayacağı tarihten en az 3-4 gün önceden primolut ilacına başlamaları gerekiyor. Gerektiğinde eczacı önerisiyle kullanılması gereken ilaç, günde 2 ya da 3 kere 1 er tablet olarak kullanılması gerekir.Primolut kullanım süresi 10 ile 14 gün arasında değişiyor. Kadınların Primolut nedir? Primolut yan etkileri gibi konularda hataya düşmemek kaydıyla 14 günlük süreyi aşmayacak şekilde kullanmalıdırlar. Geciktirme etkisini sağladıktan sonra, ilacı bırakan kadınların 2-3 güne kadar âdet kanamaları başlar.

Primolut Yan Etkileri Nelerdir?

Primolut Nedir? Primolut Yan Etkileri
Primolut Nedir? Primolut Yan Etkileri

Sosyal yaşamında aktif olan bazı kadınlar sık sık adet geciktirici ilaçlara başvuruyor. Özel günlerin adet sancısı ve ağrılarıyla geçmesini önlemek isteyenler Primolut nedir?Primolut yan etkilerini daha çok merak ediyor.Zorunlu olmadıkça uzmanların önermediği Primolut, hormonal anlamda kadın vücudunda değişikliklere neden olmaz. Birçok kadın bir kere adet geciktirme yöntemini kullanması ile ilerleyen zamanlardaki adet döngüsünde düzensizlikler yaşanacağı algısına kapılır. Ancak ilacı bırakır bırakmaz âdet kanaması başlayan kadınların diğer rutin döngülerinde herhangi bir düzensizlik söz konusu olmaz.

Primolut İlacı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Adet geciktirici kullanan pek çok kadın Primolut hamileliği önler mi ya da kısır yapar mı gibi soruların cevabını arıyor. Tek bir amaca yönelik üretilmiş olan adet geciktirici ilaçlar, sanılanın aksine hamileliği önlemek veya doğurganlığı olumsuz yönde etkileyecek yan etkilere sahip değildir.Adet gününün baskılanması nedeniyle normal aybaşı dönemlerinde yaşanılan şişkinlik, baş ağrısı agresiflik gibi yan etkiler olabilir. Âdetin başlaması ile birlikte bu etkiler de sona erer ve kalıcı özellik taşımaz.