Pesketaryen Diyeti Nedir?

/ 15 Mayıs 2020 / / yorumsuz
Pesketaryen Diyeti Nedir?

Pesketaryenlik ya da pesko-vejetaryenlik, son günlerin popüler giderek sıklığı artan bir beslenme modelidir. Ancak vejetaryen beslenmenin bir türü. Fakat biraz daha çeşitli, balık ve deniz ürünleri tüketimini de içerisinde yer alıyor. Bazı durumlarda sağlığa olumlu etkileri için, kimi zaman çevreyi korumak amaç edinerek de hayvansal gıdalar tüketmemek daha etkili olduğu için, kimi zaman ise kronik hastalık riskini azaltmak ya da hastalıkları engellemek amacı ile de bu beslenme şekli yapılabilir.

Pesketaryen Beslenme İle Vegan Olmanın Farkı

Veganlardan farklı beslenme şekli ile  pesketaryenler genellikle süt/süt ürünleri ve yumurta ile besleniyorlar. Yine son zamanlarda çok talep gören sebze bazlı beslenmeye de oldukça yakın. Pesketaryen beslenme, tıpkı sebze ile beslenmede olduğu gibi, sebze-meyve, tam tahıl, baklagil ve yağlı tohumları daha fazla barındırıyor. Bundan ötürü doymuş yağ ve kolesterol tüketimi daha düşük.

C ve E vitamini gibi antioksidan vitaminlerden, magnezyum, potasyum gibi minerallerden, posa ve fitokimyasallardan bakımından da fazlaca barındırır. Deniz ürünleri de tüketildiği için omega 3’te salmış oluyor. Bu nedenle tabii doğru tercihlerle desteklenmek şartı ile pek çok hastalıktan koruyucu özellik gösteriyor. İşlenmiş ürünleri fazla tüketmek veya pişirmeye dikkat ederek, örneğin kızartmaları sık tüketmek veya porsiyon daha küçük olarak kontrol etmemek gibi alışkanlıklar, pesketaryen de olsanız tabi ki de bazı problemlere neden olabilir.

Vücut Ağırlığı

Yapılan araştırmalar da, pesketaryen beslenen kişilerin et yiyenlere koranla, genellikle daha az kalori aldığı ve daha sağlıklı vücut ağırlığına sahip oldukları fark edilmiştir.

Diyabet

Tam tahıl, meyve-sebze, baklagil, yağlı tohum ve balıktan zengin; rafine tahıl, kırmızı et ve işlenmiş et ürünleri gibi beslenmelere dikkat edilmesi ile bu yeme modeli, diyabetten korunmada olumlu etkiler yaratır. Diyabetlilerde ise daha iyi kan şekeri ayarı ile ilişkili olduğu belirtilmiştir.

Kalp Ve Yüksek Tansiyon

Vegan veya vejetaryenlerden farklı olarak, balık ve deniz ürünlerinin beslenmeleri nedeni olması, omega 3’ten zengin beslenmeye olanak sağlamaktadır. Omega 3’ten beslenme, kalp hastalığı ve yüksek tansiyonu önleme de ve tedavide etkili bir yeme şekli olarak tercih edilebilmektedir.

Kas Dokusunun Korunması

Dışarıdan alınması zorunlu amino asitlerden olan lösin, kas protein sentezinde etkili amino asitlerden biridir. Egzersiz yapanlarda antrenman sonrasında ve yaşlılarda iskelet kasının önlenmesinde yardımcı olur. Pesketaryen yeme modeli, lösin alımını destekleyen tercihlerdendir. Spor çıkışı balık yemek hem kas dokunuzun korunmasına hem de egzersize bağlı kas ağrılarının azaltılmasına destek olur.

Kemik Sağlığı

Yüksek meyve sebze, baklagil, yağlı tohum tüketimine bağlı magnezyum, potasyum ve K vitamininden beslenmek, kemik sağlığını da oldukça yardımcı olmaktadır. Veganlarda, kalsiyumun yetersiz alımına ilişkin olarak kırık ve osteoporoz riski artabilmektedir. Dolaysıyla eğer vegansanız kalsiyumdan zengin beslenmek için doğru tercihler yapmak veya gerekirse besin desteği almak önemli. Süt ve süt ürünleri tüketen pesketaryenlerde böyle bir risk beklenmemektedir. Deniz ürünleri ayrıca iyot, çinko, potasyum, fosfor, B12 ve D vitamini için de iyi birer kaynaktır.

Kısacası sebze, meyve, baklagil, tam tahıl, yağlı tohumlardan ve deniz ürünlerinden yeterli, enerji dengesi ve besinlerden de almış olacaksınız.