Pes Ekinovarus Nedir ?Kimlerde Görülür ? Tedavisi Nelerdir ?

/ 20 Nisan 2020 / / yorumsuz
Pes Ekinovarus Nedir ?Kimlerde Görülür ? Tedavisi Nelerdir ?

Pes ekinovarus bri diğer adı ile doğuştan çarpık ayak olarak bilinmektedir. Adı üzerinden de anlaşılacağı üzere doğuştan olan bir hastalıktır. Bunun tedavi var mı? Neden olur? Hamile iken bu rahatsızlığı doktorlar görebiliyorlar mı? Bu konulara değinelim. Pes ekinovarus, en sık görülen doğumsal hastalıklardandır. Çocuklarda sıkça görülen bu ortopedik rahatsızlık doğumdan sonra fark edilebilir derecededir. Hamile bayanların 16. haftadan sonra detaylı ultrasonografi taraması ile doktorunuz tarafında görülebilir. Bu açıdan da doktorunuzun verdiği testleri taramaları gününde yaptırmalısınız. İleride oluşacak olumsuz sonuçlarla karşılaşmamak adına.  

    Pes Ekinovarus kimlerde görülür

 Bu engel teşkil eden durum daha çok genetik faktörler ile ortaya çıkabilmektedir. Ancak her 3 vakadan 1’i çift taraflıdır. Çarpık ayak engel teşkil eden bu rahatsızlık vakası kız çocuklarına kıyasla erkek çocuklarında daha görülme oranı daha fazladır. Yapılan araştırmalarda 3 vakadan 2’sinin erkek olarak ön görülmüştür.  Çarpık ayak rahatsızlığın kesin olarak hastalığın nedeni henüz hala bilinmemektedir. Hastalığın oluşumunda genetik kaynaklı olabileceği düşünülüyor. Genetik faktörlerin bebeğin anne karnındayken kasların tam çalışmamasının da pes ekinovarus hastalığını meydana getiren bir durum olduğu gözlenmektedir. Ailede görülen çarpık ayak sorunu olması bebekte görülme oranını iki katına çıkarır. Hamile bayanlar daha çok bu döneminde röntgen ışınlarına maruz kalmış hamileliğin ilk 3 ayında ilaç kullanmış ise bebeğin anne karnında sıkışması gibi etkenler ile pes ekinovarus hastalığı meydana gelebilir.

            Pes Ekinovarus tedavi yöntemleri

Çarpık ayak tedavisinde özel hareketler ile ayaklar esnetilerek, kasığa kadar uzayan bir alçı işlemi yapılıyor. Yaklaşık olarak bir hafta kadar kalan bu alçılama işlemi ile bebeğin ayaklarında belirli bir düzelme far edene kadar gözle görülür şekilde gerçekleşiyor. Bebekte çarpık ayak düzelene kadar bu işlem doktor tarafında devam ediliyor. İşlem yaklaşık 1 ay boyunda her hafta yeniden tekrarlanıyor. Bir ay sonunda ayakların doğal pozisyona getirilmesi ile işlem sona eriyor.