Papatya Çayının Sağlığa Faydaları ve Olası Yan Etkileri

/ 3 Eylül 2019 / / yorumsuz
Papatya Çayının Sağlığa Faydaları ve Olası Yan Etkileri

Papatya çayı bir parça elma gibi kokar. Zengin bir tadı vardır ve altın rengi, lezzetli aroması ile tanınır. Papatya hem içecek hem de tütsü olarak kullanılabilir.

Papatyanın Sağlığa Faydaları

Papatya çayı içmek, dalak ve böbrekler gibi hayati organlar da dahil olmak üzere birçok fayda sağlayabilir. Diş ağrısını hafifletir, tahriş olmuş cildi yumuşatır ve mesane sorunlarını çözer. Ayrıca papatya, soğuk algınlığı, bronşit semptomlarını hafifletir, stresi azaltır ve rahatlamaya yardımcı olur.

Rahatlatıcı özellikleri nedeniyle papatya genellikle uyku hapı olarak kullanılır. Ayrıca sindirimi iyileştirir ve hazımsızlığı giderdiği bilinmektedir. Papatya çayının, kadınların adet döngüsünü düzenlemelerine yardımcı olabildiği için dikkat çekmektedir.

Papatya kenevir bitkisi ailesine aittir. Bu nedenle bu bitkilere karşı alerjiniz varsa kullanmamalısınız.

Papatya Çayının Yan Etkileri

Papatya çayı alerjik reaksiyona neden olabilir. Alerjiniz olup olmadığını öğrenmek için doktorunuza danışın. Ayrıca doktorunuzla diğer ilaçlarla birlikte papatya kullanma olasılığını önceden ayarlamanızı da şiddetle tavsiye ediyoruz.

Bulantı veya baş dönmesi gibi herhangi bir yan etki yaşarsanız, papatya çayı kullanmayı bırakın ve hemen bir doktora danışın.

Papatya Çayının Besin Değerleri

Bir bardak haşlanmış papatya çayı yaklaşık2 kalori, 0,5g içerir. Karbonhidratların yanı sıra magnezyumi kalsiyum, flor, potasyum, folik asit ve A vitamini içerir.