Ozon Tedavisi Nedir ve Uygulaması Nasıldır?

/ 14 Temmuz 2020 / / yorumsuz
Ozon Tedavisi Nedir ve Uygulaması Nasıldır?

Ozon terapi tüm dünyada, sağlığımıza yardımcı olmak amacıyla bir tıbbi yöntem olarak tedavilerin en çok olumlu etki verdiği biri haline geliyor. Bu açıdan da ozon gazı, üç oksijen atomundan oluşan bir moleküldür ve soluduğumuz havada da vardır. Temel işlevi ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerini azaltmak amacıyla olan ve son zamanlarda ise adını sık duyduğumuz ozon tedavisi ise ozon-oksijen karışımının dolaşıma veya vücut boşluklarına yapılması işlemine verilen adıdır.  

Ayrıca da diğer tedavi uygulamalarına göre yardım amaçlı uygulanmasının yanında bağışıklık sistemini güçlendirmeye de destek olur. Tedavinin başarısının; hastanın durumuna, uygulanan yönteme ve bu yöntemin artmasına bağlı olarak değiştiği göz önünde bulundurulmalıdır. Son zamanların en popüler tedavi yöntemi olmaktadır.

Ozon Terapinin Amacı ve Özellikleri

Ozon terapi tüm dünyada, sağlığımızı tamamen iyileştirmek olmasa da bir nebze de olmak amacıyla bir tıbbi yöntem olarak tedavilerin en büyük yardımcılarından biri haline geliyor. Farklı durumlarda uygulanabilen ozon terapinin özellikleri ise şöyle:

  • Vücutta zararlı maddelerin üremesini engellemeye yardımcı olur.
  • Saf ozon ve saf oksijen karıştırılarak kullanılır. Verilecek doz ise hastanın durumuna göre belirlenir.
  • Arterleri ve damarları temizlemeye destek olan kan dolaşımını düzenlediği belirtilmiştir.
  • Vücudun dengeli bir şekilde hormon ve enzim üretmesine yardımcı olur.
  • Vücutta stresin sebep olduğu olumsuz durumları düzeltmeye destek olur.
  • Anti-inflamatuar ve antioksidan özellikleri gösterir.

Ozon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Medikal ozon tedavisi, saf oksijen ve saf ozonun birleştirilmesiyle karışım halinde yapılır. Ardından ozon tedavisini yapacak doktor tarafından toplam dozu ve uygulama bilgileri ile ilgili planlamayı yapar. Dozu ise hastanın durumu göz önünde bulundurularak da alınarak uygulamadan uygulamaya 1-100 ml arasında değişir. Ozon uygulaması, düşük dozlarda yapıldığında bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeye ve hücrelerin yenilenmesine destek olur. Bu konudaki çalışmalar devam etse de bu konu hakkında faydaları ve yan etkilerini diğer makalemizde bulabilirsiniz. Faydaları ve yan etkileri ile beraber hazırlayacağımız makalemizde bulabilirsiniz.

Tavsiye

Erkeklerin Yemesi Gereken Yiyecekler