Öfke ile Başa Çıkmanın Yolları

/ 29 Şubat 2020 / / yorumsuz
Öfke ile Başa Çıkmanın Yolları

Her insanın elbet deki hayat tipi çok değişik sorumlulukları hayat mücadelesi yaşadığı sıkıntılar sinirle itebilir ne kadar insani bir duygu olsa da bir şekilde kendimizi frenlememiz gerekiyor

kendimizi denetim altına almadığımız hallerde yıkıcı hallere sebep olur.Atasözlerimizde bulunduğu gibi sinirle kalkan zararla oturur.Sinirli bulunduğumuz hallerde hava alabilmek ben ne yapıyorum diye kendimizi sorgulamamız gerek Sinirimiz çevremize ve ilişkilerinize zarar verecek noktadaysa denetim altına alınmalıdır.

Yapılan istatistiklere göre sinir bastırılarak sıhhatli bir şekilde ifade edilemediğinde çoğu sıhhat aksiliklere sebep olmaktadır. sinirin daimi bastırılarak görmezden gelinmesi daha çok aksiliklere yol açacağı gibi çevremize de zarar verecektir aynı vakitte mutsuzluk, depresyon gibi psikolojik aksiliklere sebebiyet verir. Bundan ötürü sinirinin kabul edilmesi bunun amacıyla çözüm yolları bulmak gerekiyor.

Sinir kırıldığımızı haksızlığa uğradığımızı, taleplerimizin karşılanmadığını, engellendiğimizi, duygusal bir aksilikimizi görmezden gelindiğini ilişkilerde çok çok fedakarlık ettiğimizi, kafaya çıkabileceğimizden çok mesuliyet yüklendiğimizi, gösteren mühim bir sinyaldir. bundan ötürü sinirnin sıhhatli bir şekilde yaşanıp ifade edilebilmesi amacıyla, sinirlendiğimiz vakit durup, altında yatan gerçek sebepleri belirleme etmemiz gerekiyor.

Sinir çok hafif bir sinirlilik bile olsa çevremizi rahatsız edecek boyuylardaysa kendimize çekidüzen vermemiz sürenin sinyalini sağlıyor demektir. Sinir aksiliki, hemen hemen çocuk yaslarda bile meydana çıkılabilen bir aksilik aksiliki belirleme etmediğimiz prosese daha çok ilerleyecek kötü hale ileriki kendininizi denetim etmekte zorlanıyor, ve bunun farkında değilseniz tehlike burda başlıyor ilk olarak sinir denetimini saglamak amacıyla ismim atmak gerek

Sinir denetiminde amaç, siniri ortadan kaldırmak değil, sinirinin sıhhatli bir şekilde sıkıntımızı derdimizi anlatabilmek

Sinirlendiğinizi hissettiğinizde aklınızdan kötü şeyler geçtiğinin farkında bulunduğunuzda neler geçtiğine ilgi edin ve bu kanaatleri program sakın dökmeyin bulunduğunuz yeri terk edin soluk egzersizleri ile rahatlamaya çalışın sinirli de olsanız mantıklı davranmaya çalışın Olabildiğince mantıklı olmaya çalışın. Sinirli insanlar sizden haklı bulunduğunu sergileyecek cümleler isterler ama bu onları daha çok sinirlerinin yükselmesine kışkırtmaya yönlendirecek Sorun yaratmadan aksilik çözmeye odaklanın Soğukkanlı ve sakin bir etkileşim kurmaya çalışın.
hararetli bir bir tartışmanın amacıyladıysanız, ilk etapta sakin olmaya çalışın Aklınıza gelen ilk şeyi söylemeyin karşıdakinin söylediklerini ilgilice dinleyip öyle yanıt verin. Eleştiri halinde savunmaya geçmeniz çok normaldir elbet deki. Bunu Nefes egzersizi yaparak rahatlaya bileceğimiz bir ortamda sakinleşmenin en etkili yoludur.Çünkü Beyne daha çok endorfin salgılanmış olacağından kendimizi kuş gibi rahatlamış hafiflemiş hissedeceğiz.

Öfke kontrolü yazımızın ilk makalesini daha önce sizlerle paylaşmıştık.

Sinirlendiğiniz anlarda denizi seyretmek sevdiğimiz bir insanla konuşmak müzik dinlemek ilginizi dağıtacak sizi mutlu edecek, aklınızı dağıtacak bir diğer teknik ise değişik aktivitelere yönelmek sinirlerinizin yatışmasını sağlayacaktır Sinirli denetim etmenin nedeni insanın saldırgan hareketlere başvurmadan evvelce kendine etrafına zarar vermeden doğru ifade etme yeteneğini kazanabilmesidir Şayet bununla kafaya çıkılamıyorsa eksper doktorlardan yardım almanızı tavsiye ederim..