Mide yanmasını önleyebileceğiniz 11 doğal yöntem

/ 10 Ağustos 2019 / / yorumsuz
Mide yanmasını önleyebileceğiniz 11 doğal yöntem

Hepimizin muzdarip olduğu mide yanması ve mide ekşimesi rahatsızlığı için bilinen tedavi yöntemleri dışında doğal olarak uygulayabileceğiniz yöntemler de vardır. Bu yöntemler hem çok etkili hem de kısa süre de sizi bu dertten kurtaracak yöntemler olmasının yanında mide sağlığınızı da koruyan yöntemlerdir. Bu yöntemleri doktorlar ilaç kullanmak istemeyen hastalara önermektedirler. Herkesin evde uygulayabileceği bu yöntemleri sıralayaım:

1 ) Aloevera suyu için: aktarlarda küçük tüpler halinde satılan aloevera suyunu ph dengeleme özelliği vardır. Midenizin yanacağını hissettiğiniz anda bir çay kaşığı aloevera suyu içtiğinizde 3 – 4 dakika içinde etkisini görebilirsiniz.

2 ) Ananas suyu; Yemeklerden sonra 4 yemek kaşığı içeceğiniz ananas suyu mide içinde oluşacak hiperasidite ve mide ekşimesini önler. Mide çeperinden salgılanan asit miktarını normal düzeyde tutarak mide yanmasının da önüne geçen ananas suyu mide rahatsızlıkları için üretilen şurupların ham maddelerinden biridir.

3 ) Çiğ patates, kereviz veya lahana suyunu içerek midenizi rahatlatabilirsiniz. Mide içindeki asit ve baz dengesini sağlayan sebze suyu alkali özellikte olduğu için ph dengesini ideal seviye de tutar. Ayrıca mide içi sindirime yardımcı olan sebze suyu proteinin kolay ve hızlı bir şekilde sindirilmesini sağlar.

4 ) Yeşil elma yediğiniz zaman mide içinde üretilen asit miktarını dengeleyebilirsiniz. Ayrıca elma içinde bulunan enzimler mide yanmasını önler.

5 ) Doğal bir antasit olan muz, yemeklerden sonra yenildiğinde yanma hissini ortadan kaldırır. Muz içinde yer alan alkali özellikteki zlymeim enzimi mide içi ph dengesini korur ve ekşime olmasını önler.

5 ) Üzüm içinde bulunan sindirim enzimleri mide içi sindirimin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Mide içinde kimyasal sindirimin yanı sıra hazımsızlığı da dindiren üzüm yemeklerden önce birkaç tane yenmelidir.

6 ) Fesleğen; Fesleğen et yemekleri için çok güzel bir baharat olmasının yanında bulantı ve mide de oluşan gazların giderilmesinde de çok etkilidir. Yemeklerden önce 2 – 3 fesleğen yaprağı yediğinizde midenizi sindirime hazır hale getirmiş olursunuz.

7 ) Mide içi sindirimin sağlıklı bir şekilde sağlayabilmek için papatya çayı içmelisiniz. Papaya içinde bulunan mineraller ve enzimler sinir sistemi üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahip olduğu gibi mide içi ph dengesinin sağlanmasında da oldukça etkilidir.

8 ) Tarçınlı su içerek midenizi rahatlatabilirsiniz. Mide içi asit dengesini sağlamak ve mide yanmasını önlemek için düzenli bir şekilde tarçınlı su içmelisiniz.

9 ) Rezene çayı içerek mide ekşimesini kesebilirsiniz. 10 dakika boyunca demlenen rezene içildiğinde mide duvarını yumuşatır ve asit salınımını azaltarak mide ekşimsini ortadan kaldırır.

10 ) Zencefil; taze zencefil tüketerek mide sağlığınızı koruyabilirsiniz. Çok eski dönemlerden beri mide yanması ve mide ekşimesi için doğal bir ilaç olarak kabul edilen taze zencefil, mide asit salınımını dengeler ve mide yanmasının önüne geçer.

11 ) Nane yağı; Hazımsızlık çektiğinizde veya mide yanması yaşadığınızda en etkili yöntemlerden biri olan soğuk suyun içine iki damla nane yağı koyup eklerseniz mide asiti salınımı önlenir. Mide çeperlerinde yer alan asit salgılayan bezler asit salgılamadıkları gibi mide suyunun ph dengesini sağlar.