Mide Yanmasına Karşı Yapılması Gerekenler

/ 19 Ekim 2020 / / yorumsuz
Mide Yanmasına Karşı Yapılması Gerekenler

Mide rahatsızlıkları genellikle yanlış beslenmeler sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Mide yanmasına iyi gelen şeyler tüketilmelidir. Bol bol su içilmeli. Meyvelerdeki asit oranını göz önünde bulundurarak meyve seçiminde mide asidini tetiklemeyecek meyveler tüketilmeli. Peki mide rahatsızlarına neler iyi gelir?

Mide yanmasına karşı yapılması gerekenler

  • Mide yanmasının önüne geçmek için sakız yemeklerden sonra yarım saat sakız çiğnemek mide yanması problemini önlemekte. Nedeni ise şöyle açıklanmaktadır; sakız vücuttaki tükürük bezlerini artırır. Bu açıdan da mide asidinin yok olmasını destekleyerek problemi ortadan kaldırır veya hafifletir.
  • Mide yanmasını önlemenin bir diğer yolu da Elma sirkesi Su ile seyreltilerek içilmelidir. Elma sirkesi, mide yanması başta olmak üzere mide rahatsızlıklarının ortadan kaldırmasını destekler.
  • Mide yanmasının bir diğer yolu ise Zencefil herkes tarafından fazlaca kullanılan ve bilinen yüzyıllardır alternatif tıbbın prensesi olarak gelen zencefil, pek çok sindirim sistemi kaynaklı rahatsızları olduğu gibi mide yanmasına da iyi gelir. Bulantı, kusma gibi rahatsızlara iyi gelmektedir. Bunun çayını yaparak yararlanabilirsiniz oldukça faydalı bitkilerdir.
  • Mide yanmasının yöntemlerinden biri de Karbonatlı su mide asidini nötralize ederek mide yanmasına neden olan nöbetleri yatıştıran karbonat çay kaşığının yarısı bir çay bardağına atılarak içilebilir. Burada dikkat etmeniz gereken konu aşırı tüketime gitmeyin.
  • Mide yanmasının önüne geçmek için meyan kökü mide yanması tedavisinde kullanılan bitkisel ilaç niteliği taşıyan bitkidir.

 

Mide yanması nedir ve mide yanmasını engellemenin ve korunmanın yollarını sıraladık. Dikkat etmeniz gereken konuda mideniz ileri düzeyde şikayetler artmış ise önceliğiniz doktora gitmek olsun.