Metabolizmayı Hızlandırma Yolları Nelerdir?

/ 6 Temmuz 2019 / / yorumsuz
Metabolizmayı Hızlandırma Yolları Nelerdir?

Kış boyunca vücutta biriken toksinlerden, yağlardan ve fazla kalorilerden kurtulabilmek ve metabolizmayı hızlandırma yolları için bahar ve yaz ayları en uygun dönem olmaktadır. Beslenme ve diyet uzmanı Dr. Sevil Aslan “ Beslenme alışkanlıkları ve yaşam şeklinde yapılacak olan birkaç küçük değişiklik ile bahar detoksu yapılabilir, böylece vücut kendini yenileyerek yaza daha canlı ve yenilenmiş şekliyle girebilir. Lakin her insanın sağlık durumu aynı değildir bu yüzden her bireyin metabolizması kendisine özgüdür. Bundan ötürü uygulanacak detokslar her birey için farklı uygulanmalı, farklı aktiviteler ve diyet programları hazırlanmalıdır “ şeklinde bir açıklama yapmıştır. Bu durumda metabolizmayı hızlandırmak için her birey kendine has bir program düzenlemelidir.

Vücudun yaşamsal fonksiyonlarını gerçekleştirebilmek ve fiziksel bütün aktivitelerimiz için kullanmamız için gerekli olan enerjinin vücut tarafından dönüştürülmüş haline metabolizma denir. Metabolizmanın bir diğer çeşidi ise bazal metabolizmadır. Bazal metabolizma kalp atışı ve nefes almak gibi yaşamsal faaliyetlerin devamı için harcanması gereken kaloriyi temsil eder. Ayrıca bir insanın uyku halinde veya dinlenir iken vücudunun ne kadar kalori yaktığını ve ne hızla çalıştığını da göstermektedir. Birde günlük olarak harcadığımız kalorilerin %75’i bazal metabolizma için kullanılır.

Metabolizmayı Etkileyen Faktörler

Metabolizmanın iyi ve düzgün bir şekilde çalışması için insan vücudunda bulunan kasların ve yaşamsal organların da sağlıklı olması gerekmektedir. Bu durumda insan vücudunda oluşabilecek en ufak bir rahatsızlık bile metabolizmanın işlevini olumsuz olarak etkileyebilir. Özellikle metabolizmanın hızını etkileyebilecek nedenlerin arasında kullanılan bazı ilaçlar, geçirilmiş hastalıklar ve kronik rahatsızlıklar vardır. Bunların yanı sıra birde genetik yapı, hormonlar, yaşam tarzı ve bilinçsizce yapılan egzersizler de metabolizmanın işleyişini etkileyen faktörlerdendir.

Metabolizma Kişiden Kişiye Değişir

Beden yapımızı, kilomuzu ve yaşamsal fonksiyonlarımızı etkileyen en önemli şeylerden bir tanesi de metabolizmadır. Daha demin de belirttiğimiz üzere ve Dr. Sevil Aslan’ın söylediği bilgi üzerine biliyoruz ki her bireyin metabolizması ve yaşamsal fonksiyonları birbirinden farklıdır. Bu yüzden bazı bireyler ne kadar az yiyip yedikleri şeylere önem vererek beslenmelerine dikkat etse de kilolarında kontrolü ele alamazlar ama bazı bireyler ise durmadan yediğinde bile kilo almazlar. Bu iki türde de metabolizmanın fonksiyonlarıyla alakalı sorun olabilir. Kilo alamayan insanın ve aşırı kilon alan insanların metabolizması olduğundan fazla veya çok yavaş çalışıyor olabilir. Bu yüzden bu tür insanların metabolizmayı hızlandırması için bir beslenme uzmanına danışarak kontrollü beslenme programları uygulamaları gerekmektedir.

Ayrıca Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Sevil Aslan bilgi olarak sözlerine şu şekilde devam etti “ erkeklerin metabolizması kadınlara oranla daha hızlı çalışır. Birde genç bireylerin metabolizması, yaşlılara oranla daha hızlıdır, insanlar yaşlandıkça yaşamsal fonksiyonları da yavaşladığından metabolizma ilerleyen yaşlarda daha da yavaşlamaya başlar.

Metabolizmayı etkileyen şeylerden bir tanesi de mevsimlerdir. İnsanlar kış aylarında soğuk nedeni ile metabolizma savunmaya geçerek daha da yavaşlar ve insana sıcaklık kazandırır iken, bu durum yaz aylarında havaların ısınmasıyla birlikte normal işlevini geri kazanır. “

Bu durumda metabolizmayı hızlandırma yolları için kış aylarında daha fazla enerji sağlayabilecek besinler tüketmeli ve çok daha fazla egzersiz yapmalıyız.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Sevil Aslan metabolizmayı hızlandırma yolları için şu çözümleri sıraladı;

10 Adımda Metabolizmayı Hızlandırın

● Uyanınca Bir Bardak Su İçin
● Kahvaltınızı düzgün bir şekilde ve besleyici bir biçimde yapın.
● Ara öğünler de meyve, sebze veya tahıllı şeyler tüketin.
● Geç saatte yemek yemeyin.
● Gerektiği kadar kalori alın.
● Harekete geçin ve egzersiz yapın.
● Kaslarınızı kuvvetlendirin, haftada en az 2-3 gün kaslarınızı çalıştırın.
● Baharat tüketin.
● Metabolizmayı hızlandıran proteinli besinler tüketin.
● Kafein / kahve tüketin.