Menopoz Sonrası Kalp Hastalıklarını Önleyen Gıdalar Nelerdir?

/ 30 Aralık 2019 / / yorumsuz
Menopoz Sonrası Kalp Hastalıklarını Önleyen Gıdalar Nelerdir?

Menopoz sonrası dönem, kadınların vücudunun büyük değişikliklerden geçtiği önemli bir aşamadır. Bu dönemde doğru bir beslenme ve yaşam tarzı benimsenmediğinde çeşitli hastalıklar ortaya çıkabiliyor. Yapılan araştırmalar menopoz sonrası koroner kalp hastalığı riskinin oldukça yüksek olduğunu gösteriyor. Ayrıca, bu hastalık ölümcül vakalara yol açabiliyor. Bu yüzden, menopoz sonrası dönem için doktorlar tarafından tavsiye edilen magnezyuma dayalı beslenme tarzını uygulamak çok önemlidir.

Magnezyum Kalp Sağlığını Doğrudan Etkiliyor

Brown Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, kadınlarda menopoz sonrası dönemde magnezyum alımı ve hayatı tehdit eden koroner kalp hastalıkları arasında sıkı bir ilişki olduğu tespit edildi. Araştırmada, menopoz sonrası dönemde bulunan 153.000’ten fazla kadının aldığı magnezyum miktarı ve kalp sağlığı arasındaki bağlantı incelendi. Çalışma sonucunda, kadınların menopozdan sonra aldığı magnezyum miktarı arttıkça, ölümcül bir kalp hastalığı veya ani kalp krizi yaşama riskinin azaldığı gözlemlendi.

Menopozdan Sonra Magnezyum Bakımından Zengin Gıdalar Tüketilmeli

Menopoz sonrası dönem ile ilgili ortaya çıkan bulgular, kadınların özellikle bu dönemde çok fazla magnezyuma ihtiyaç duyabileceğini gösteriyor. Ancak, ölümcül koroner kalp hastalıkları riski taşıyan kadınların magnezyum takviyelerinden faydalanıp faydalanamayacağı ise henüz tam olarak bilinmiyor. Uzmanlar, kadınların menopozdan sonra magnezyum bakımından zengin kepekli tahıllar, avokado, muz, fındık ve bitter çikolata gibi gıdaları günlük ihtiyaçları ölçüsünde kullanmaları gerektiğini ifade ediyor.