Meditasyonun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

/ 26 Eylül 2019 / / yorumsuz
Meditasyonun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Yüzyıllar boyunca, meditasyon zihinle çalışan ve aynı zamanda rahatlama, refah ve daha iyi sağlığa kavuşmak için etkili bir teknik olarak kullanılmıştır. Modern bilim ve tıbbın ortaya çıkmasından çok önce, çeşitli ruhsal geleneklerden adanmış meditasyon yapanlar uygulamalarının muazzam faydalarını keşfettiler.

Özgün manevi amacının ötesinde, günümüzün stresli yaşam tarzları, sağlık nedenleriyle meditasyon yapmak için gittikçe artan sayıda insana ilham verdi. Büyüyen bir araştırma çalışmaları topluluğu meditasyon ile fiziksel ve zihinsel sağlığı birbirine bağlar. Diğer çalışmalar meditasyonun tam olarak nasıl çalıştığını ve beyni neden olumlu yönde etkilediğini anlamaya odaklanır.

Meditasyonun En Önemli 6 Faydası

  • Stres, endişe ve depresyonun daha iyi yönetimi

Manevi bir lider ve meditasyon uzmanı olan Chogyal Rinpoche, meditasyonun zihni nasıl yavaş yavaş sakinleştirdiğini ve güçlü duyguların kontrolsüz bir şekilde patlamasını önlediğini açıklar. Dolayısıyla, kendilerini depresyon ve stresle aşmalarına izin vermek yerine, mediatörler zihinlerini sakinleştirmeyi ve dengeyi sağlamayı öğreniyorlar.

  • Arttırılmış bağışıklık

Ohio State Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma, düzenli farkındalığa dayalı kas gevşetme egzersizlerinin meme kanseri riskini azalttığını göstermiştir. Ohio State’teki meditasyonun yaşlı hastalar üzerindeki etkilerini inceleyen farklı bir çalışma, bir ay boyunca uygulanan farkındalık ve rahatlama egzersizlerinin, bağışıklık sistemini iyileştiren doğal öldürücü hücreler olan hastaların lenfositlerini artırmaya yardımcı olduğu sonucuna varmıştır. Sonuç olarak, denekler virüslere ve tümörlere karşı daha iyi direnç göstermiştir.

  • Düşük kan basıncı

Sağlık nedenleriyle meditasyon yapan insanlar için bir başka yarar, farkındalık meditasyonunun kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. British Medical Journal’da bildirilen bir çalışmaya göre, meditasyon tabanlı egzersizleri uygulayan hastalar kontrol grubundakilere göre çok daha düşük kan basıncına sahipti. Uzmanlar, meditasyonun, vücudun, kan basıncını düşürücü ilaçların çalışma biçimine benzer şekilde kortizol ve diğer stres hormonlarına karşı duyarlılığını azalttığına inanıyor. Meditasyonun en büyük nimetlerinden biri.

  • Daha iyi uyku

Meditasyon uygulaması vücudun gevşemeyi öğrenmesine yardımcı olur, bu samanlara çarpma zamanı geldiğinde devam eder. Aynı zamanda, dikkati nefes gibi bir nesneye oturtmak ve diğer düşünce ve duyguların hoş bir günde bulutlar gibi yüzmesini sağlamak için zihin eğitiyor. Uykuyu teşvik etmek için tasarlanmış rehberli meditasyonlar da vardır.

  • IBS semptomlarını hafifletmek

İrritabl Bağırsak Sendromu veya IBS, şişkinlik, karın ağrısı, kramplar ve değişmiş bağırsak davranışları ile karakterize yaygın bir bağırsak hastalığıdır. Dünya nüfusunun yaklaşık% 15’inin yaklaşık 25 ila 45 milyon Amerikalı da dahil olmak üzere IBS’ye sahip olduğuna inanılıyor. Kesin nedeni anlaşılmadı. Günlük rahatlatıcı meditasyonun İrritabl Bağırsak Sendromu semptomlarını hafiflettiği bulunmuştur.

  • Mutluluğu ve genel refahı artırmak

Utah Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, “dikkatin gün boyunca öz düzenleme ile ilişkilendirilebileceğini ve bunun, dikkatin daha iyi duygusal ve fiziksel iyiliğe katkıda bulunmasının önemli bir yolu olabileceğini” önerdi.