Kutanöz Kandidiyazis Enfeksiyonu İçin 3 Sağlık Önerisi

/ 29 Ekim 2019 / / yorumsuz
Kutanöz Kandidiyazis Enfeksiyonu İçin 3 Sağlık Önerisi

Bir mantar olarak bilinen Candida Albicans’ın cilde yerleşmesiyle birlikte ortaya çıkan enfeksiyon türüne kutanöz kandidiyazis adı verilir. Genellikle ciltte büyük sorunlara neden olmadan bulunan kutanöz kandidiyazis mikroorganizmaları, bazı durumlarda rahatsızlık verecek belirtilere sebep olarak çoğalabilirler. Vücuda yayılmaya meyilli bir enfeksiyon türü olan kutanöz kandidiyazis mutlaka tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

Kutanöz Kandidiyazis Enfeksiyonunu Belirtileri Nelerdir?

Kutanöz kandidiyazis, kişinin bağışıklık sistemine göre farklı belirtiler gösteren bir sorundur. Genel olarak görülen belirtiler ise şu şekildedir;

 • Kuru ve pullu deri dökülmesi
 • Kabarcıklar ve patlamalar
 • Kızarıklık
 • Acı ve yanma hissi
 • Etkilenmiş bölgelerde beyaz renkte pullu parçalar
 • Mor ya da kırmızı yamalar
 • Ciltte kanama ve çatlaklar
 • Sivilceyi andıran irinli çıbanlar

Kutanöz Kandidiyazis Tedavisine Etki Eden Sağlık Önerileri;

 1. Kutanöz Kandidiyazis Hastasıysanız Islak Kıyafetten Uzak Durun
  Vücudun ısısı ve havada yer alan nem birleştiğinde, mantar oluşumu ve çoğalması için ideal ortamı yaratır. Antreman sonrası terli olan kıyafetleriniz, denizde giydiğiniz mayolarınız kutanöz kandidiyazis sorunu için davetiye çıkarmaktadır. Bu nedenle ıslak giysilerinizi uzun süre üzerinizde tutmaktan kaçınmalısınız.
 2. Şeker Tüketimini Sınırlayın
  Şeker tüketiminin kutanöz kandidiyazis ile ilişkisi merak uyandırabilir. Şekerin bu enfeksiyonla ilgisi oldukça fazladır. Çünkü yüksek kan şekeri olan birinde Candida mantarının direnci artmaktadır. Ayrıca kutanöz kandidiyazis enfeksiyonuna karşı hassasiyette çoğalmaktadır. Bu nedenle şeker tüketimini olabildiğince kısıtlamalı ve doğal şeker ihtiva eden besinleri tüketmelisiniz.
 3. Bol ve Pamuklu Giysiler Tercih Edin
  Kutanöz kandidiyazis enfeksiyonunun varolduğu kişilerde belirtilerin en aza indirilebilmesi için giysi tercihleri çok önemlidir. Bol formda ve pamuklu giysiler giymek hem enfeksiyonlu bölge üzerindeki basıncı azaltır hem de vücuttaki teri rahatlıkla emer. Bu durum da Candida mantarının büyümesine engel olur.