Kuru Cilt Neden Olur? Nasıl Kurtuluruz?

/ 28 Şubat 2020 / / yorumsuz
Kuru Cilt Neden Olur? Nasıl Kurtuluruz?

Kuru ciltlerin altında yatan çoğu sebepler olabilir bunlara misal verecek olursak cildinizi yeteri kadar nem dengesini sağlayamamak ve banyo gerçekleştirdikten sonra bedendeki kuruluğu alabilmek amacıyla losyon ya da kremler nemlendiriciler kullanılmamıştır bilhassa kış ayların da beden daha çok kuruluğa müsait olmasından daha çok neme gereksinim duyar bunları önlemek sizin eliniz de nemlendiricinizi seçerken yaş faktörünü konusuna bakmaya özen göstermelisiniz.

Çoğu insan yalnızca dışarıdan cilde kremler sürerek beslendiğini sanır ancak cildi en çok içeriden beslemek gerekiyor yani yediklerimiz içtiklerimiz vasıtası ile cildimize nem parlaklık katmış oluruz misal verecek olursak; yeşillikler, kırmızı et, havuç, patates gibi besinlerden tüketerek bedenin alması gereken vitaminleri almış olursunuz. Yaz kış bedenin alması gereken su sayısını alması amacıyla nemsiz kalarak cilt kuruluğuna sebep olur.

Cilt kuruluğunu önlemek gerçekten yalın ve yapabileceğimiz hadiseler misal olarak sık sık duş almamak keselenmek kalorifer ya da klima ortamlarında çok çok durmak bununda önlemek amacıyla havalan nem seviyesi düzenlenmesi evinizin rastgele bir köşesine koyacağınız su nem dengesini sağlayacaktır karbonhidratlı gıdalardan uzak durmak hamur ve tatlı gibi sigara alkol tüketimi olasıysa içmemek ya da azaltmak.

Ciltlerimiz için evde hazırlaya bileceğimiz çok yalın ve basit maskeler yapabiliriz bal ve yumurta maskesi hafta da 2 defa uygulayabileceğimiz bu maske yapılışı şu şekilde : 1 tatlı kaşığı bal 1 tatlı kaşığı zeytin yağı 1 yumurta sarısı hepsini birlik de karıştırıyoruz ve yüzünüzün yavaş yavaş sürüyorsunuz 15 dakika kaldıktan sonra bol su ile yıkıyorsunuz.

Bu arada daha önce yazdığımız Sağlıklı yiyecekler için en iyi gıdalar makalemize de bakabilirsiniz.

Bir diğer tanım daha verelim : bu kez alovera ve salatalıkları püre durumuna getirin ve yüzünüze sürün 10 dakika sonra ılık su ile yıkayınız. Verdiğimiz bu maskeleri haftada 1 ya da 2 defa dan çok kullanmayınız.