Kudret Narı Yağının Faydaları

/ 11 Ağustos 2020 / / yorumsuz
Kudret Narı Yağının Faydaları

Son zamanlarda yapılan araştırmalar ve satılan tezgahlarda çok sık yer alan kudret narı, başta mide ve bağırsak olmak üzere birçok sistemi iyileştirme özelliğiyle fayda sağlamakta. C vitamininden zengin olan kudret narının nasıl tüketilmesi gerektiği ise oldukça hassas ve önemli konu. Bu konuda da sizlere Kudret narı ne işe yarar, Kudret narı faydaları nelerdir? Kudret narı yağı nasıl kullanılır?” diye merak edenlere özel olarak bu sorulara yanıt arayacağız.

Zümrüt yeşili genç renkli meyve, daha çok büyüdükçe sarı-turuncu renk olarak kendini gösterir. Uç noktalarından üç parçaya ayrılarak geriye doğru kıvrılır ve parlak kırmızı renkte etli olan tohumlar ortaya çıkar. Çekirdeklerinin iç kısmı meyveden ayıklanır ve ayrı kalır. Kalan kısım ayrılarak soğuk sıkım zeytinyağında bekletilir. Meyvenin acı suyu çıkartılır. Türkiye’de sıklıkla peptik ülserlerin sebep olduğu mideden dolayı rahatsız olanlar bu hastalığı önlemek amacıyla da gidermek için tüketilir. Türk halk hekimliğinde daha çok yapılan ve kullanılan momordica charantia preparatı meyvelerin yağ ekstresidir. Kudret narı yağının önemli ölçüde iyileşme sağladığı; enflamasyonu bastırdığı ve yaraların iyileşmesine destek sağladığı için büyük fayda sağlamakta. Ayrıca da hastalıklara karşı hızlandırdığı yapılan klinik çalışmalarda belirtilmiştir. Uzun yıllardır eski insanlar tarafından kullanılan kudret narı bitkisinin ülser, gastrit ve reflü de önemli etkisi olduğu araştırılmıştır.

Kudret Narı Yağı Nasıl Kullanılır?

Kudret narı yağının aç karnına tüketmek isteyenler için sabah veya akşam 1 tatlı kaşığı alırsanız mide ülseri tedavisinde olumlu etki olduğu belirtiliyor. En az 40 gün kullanımı tavsiye ediliyor. Kudret narı yağının alerjisi olanlar tarafından asla kullanılmaması gerekir.