Koranavirüsü İle İlgili Merak Edilen Gerçekler

/ 25 Temmuz 2022 / / yorumsuz
Koranavirüsü İle İlgili Merak Edilen Gerçekler

Koranavirüsü İle İlgili Merak Edilen Gerçekler

Koranavirüsü İle İlgili Merak Edilen Gerçekler Koronavirüs, 2019 Kasım ayından itibaren etkili olan ölümcül virüslerin başında gelir. Belirtileri ağır grip vakalarına benzese de gripten çok daha ağır seyreden bir yapısı bulunur.  Özellikle, yaşlı ve bağışıklık seviyesi düşük olan kişilerde ölümcül olabilen bir yapıya sahiptir.

Koronavirüs yaklaşık iki buçuk sene zarfında farklı varyasyonlarda görülmüştür. Hafif bir grip gibi seyrettiği görülürken, ağır solunum yolu enfeksiyonlarını da andırır. Pek çok kişi solunum sistemi cihazlarına bağlı olarak yaşamını sürdürmüştür. Vuhan’da görüldüğünden bu yana yayılım hızı ve şiddeti Flashresim farklılıklar seyretmektedir. Çin’de çıkmasından iki ay sonra Japonya’da da vakalara rastlanmıştır. Uzakdoğu, Avrupa ve Asya ile sonrasında Afrika’da yayılımı şiddetlenmiştir.

Koronavirüsten Korunma Yolları

Arasında en çok sorulan, vitamin kullanımının virüse karşı etkili olup olmadığıdır. Özellikle, D vitamini bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi ile en çok önerilen vitaminlerin başında gelir. Covid kaynaklı vefatların incelenmesi sonucunda da D vitamini eksikliği olanların başı çektiği yolunda araştırmalar mevcuttur. C, B12, B3 vitaminlerinin de yeterli düzeyde olması hastalığın rahat atlatılması için önem taşır. Vitaminler, hastalığın kolay atlatılmasını sağlasa da hastalığın bulaşmasını engelleyemez.

Bir diğer sık sorulan soru ise, sıcak yaz aylarında Covid bulaşma hızının azalması ile ilgilidir. Güneşin insan vücudu üzerinde olumlu tesirleri olsa da ultraviyole ışınlarının bazı zararlı yanları da bulunur. Afrika ülkelerinde de Covid vakalarının yoğun olması, güneş ışınları ya da sıcakla izah edilemeyişinin bir kanıtıdır. Koronavirüsten korunmanın temel yolu, hijyen kurallarına uyma ve maske kullanmak olarak uzmanlar tarafından öneriliyor. Kalabalık yerlere girmemek ve girildiği takdirde de maske takmak önem taşır. Kişisel mesafeyi korumak da korunmada etkili yöntemlerin başında gelir.

Koranavirüsü İle İlgili Merak Edilen Gerçekler Maske Kullanımı

Koranavirüsü ile ilgili merak edilen gerçekler arasında maskenin yeterli derecede koruyup korumadığı da merak konusudur. Maske doğru takılmadığı takdirde koruyuculuğu da olmayacaktır. Doğru maske kullanımı için ağız ve burnun tamamının kapanması gerekir. Bu sayede hem kişisel hijyen kurallarına uyulmuş olur hem de dışarıdan virüs kapma olasılığı azalmış olur.

Maske kadar önem taşıyan bir diğer husus da kişisel mesafedir. Kişiler arasındaki mesafenin de belli bir seviyede olması önem taşır. Kişisel mesafe ve temizlik kuralları koronavirüsten korunmanın temel yollarındandır. Aşıların ihmal edilmemesi de son derece önem taşır. Aşıların üzerinden altı ay geçtikten sonra yenilenmesi gerekir.

Hastalığın Tekrarlaması

Koronavirüsle ilgili bir diğer sık sorulan soru da hastalığı geçirenlerin tekrar geçirip geçirmemesi üzerinedir. Antikor seviyesi, hastalığın geçirilmemesi için önemli olgulardır. Antikor seviyesinde zamana bağlı görülen düşüş, hastalığı geçirenlerin ileride tekrar geçirdiğini göstermiştir. Delta, Omicron gibi varyantlar farklı belirtilerde görülür. Koronovirüste en belirgin özellik olan koku ve tat kaybı, bazı varyantlarda görülmeyebilir.