Kontrolsüz Ve Hızlı Zayıflamanın Zararları

/ 11 Şubat 2020 / / yorumsuz
Kontrolsüz Ve Hızlı Zayıflamanın Zararları

Bir kadın için hızlı ve kontrolsüz zayıflama güzelliğin baş düşmanı. Hem sağlık hem de güzellik için hızlı zayıflamadan kaçınmak gerekiyor.

 1. Hızlı ve kontrolsüz kilo verme kadınlar ve genç kızlarda adet bozukluğuna neden olabilir.

 2. Kısa zamanda çok fazla kilo kaybedilmesi saç dökülmesi, cilt bozuklukları, tüylenme sorunlarını ortaya çıkarabilir.

3. Kanda mineral ve elektrolit dengesinin bozulması, kalp ritminde bozulmaya ve kan basıncında azalmaya neden olabilir.

4. Hızlı kilo verenlerde safra kesesinde taş oluşma riski çoğalmaktadır. Diyet safra kesesi faaliyetini etkiler. Çalışmayan safra kesesi taş üretmeye başlar.

5. Karbonhidrat diyeti beynin fonksiyonlarını düzenleyen özellikle hafıza kapasitesini artıran serotonin maddesini etkiler. Hafıza kaybı ve çeşitli beyin bozuklukları başlar. Zeka kaybı başlar ve beynin hızlı ve doğru karar verme fonksiyonu bozulur.

6. Özellikle genç kızlarda bunun en tehlikeli sonucu Aneroksia nervosa hastalığıdır.

7. Protein eksikliği adale zayıflığına yol açar. Özellikle sabahları kahvaltıyı kesmek adaleleri etkiler.

8. Kanda demir azalması nedeniyle çeşitli kan hastalıkları başlar. Anemi ve hemoglobin bozuklukları görülür. Çabuk yorulma, kırgınlık, halsizlik görülür.

9. Süt ve süt ürünlerinden oluşan ürün gruplarının az tüketilmesi dolayısıyla meydana gelen kalsiyum eksiliği sonucundan kemik erimesi hastalığı ortaya çıkar. Dolayısıyla buna bağlı olarak kemikler daha kolay kırılır ve iyileşme süreci ise uzar.

10. Lahana ve greyfurt gibi sebze meyve diyetleri sonucunda ise ortaya metabolizma bozukluğu çıkabilir. Dolayısıyla buradan da anlaşılacağı üzere sadece sebze ve meyve yapılan diyetlerde metabolizma bozukluğu meydana gelmektedir.

11. Bunun yanında sarkmalar ve çatlaklar ortaya çıkar. Özellikle kontrolsüz bir zayıflama söz konusu ise deri sarkar, göbek ve basenlerde çatlamalar meydana gelir ve güzellik için bu büyük bir sorundur.

Eğer yeni bir diyete başlamak üzereyseniz hele de vücut ağırlığınızın yüzde 5’inden daha fazlasını vermeyi düşünüyorsanız bunu mutlaka doktor kontrolünde yapmalısınız.

Tavsiye

Bacak Bakımı Nasıl Yapılır