Kolon Kanseri Belirtileri Ve Tedavisi

/ 12 Eylül 2019 / / yorumsuz
Kolon Kanseri Belirtileri Ve Tedavisi

Kolorektal kanser rektum veya kolonda başlayan bir kanserdir. Bu organların her ikisi de sindirim sisteminizin alt kısmındadır. Kolon da kalın bağırsak olarak bilinir. Rektum kolon sonunda.

Amerikan Kanser Derneği deneyinde tahminsel olarak 22 erkek içinde 1 ve 24 kadın içinde 1 birey yaşamları boyunca kolorektal kanser gelişecektir.

Doktorunuz, kanserin ne kadar ilerlediğini anlamak için bir kılavuz olarak evrelemeyi kullanabilir. Doktorunuz kanser evresini bilmek önemlidir, böylece sizin için en iyi tedavi planını bulabilir ve size uzun vadeli bakış açınızı tahmin edebilir.

Evre 1 kolorektal kanser en erken aşamadır. Aşamalar, en ileri aşama olan 4. aşamaya kadar ilerler. İşte kolorektal kanserin evreleri:

1. aşama. Kanser, kolon veya rektumun astar veya mukozasına nüfuz etmiştir, ancak organ duvarlarına yayılmamıştır.

2. aşama. Kanser kolon veya rektum duvarlarına yayıldı ama henüz lenf düğümleri veya yakındaki dokuları etkilemedi.

3. aşama. Kanser lenf düğümlerine taşındı ama henüz vücudun diğer bölgelerine değil. Genellikle, bu aşamada bir ila üç lenf düğümü yer alır.

4. aşama. Kanser karaciğer veya akciğer gibi diğer uzak organlara yayıldı.

Kolorektal kanser belirtileri nelerdir?

 • kabızlık
 • ishal
 • dışkı rengindeki değişiklikler
 • daralmış dışkı gibi dışkı şeklindeki değişiklikler
 • dışkıda kan
 • rektumdan kanama
 • aşırı gaz
 • karın krampları
 • karın ağrısı

Bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, kolon kanseri taramasını tartışmak için doktorunuzla randevu alın.

Kolorektal kanser için tedavi seçenekleri nelerdir?

Kolorektal kanser tedavisi çeşitli faktörlere bağlıdır. Genel sağlığınızın durumu ve kolorektal kanser evresi doktorunuzun bir tedavi planı oluşturmasına yardımcı olacaktır.

Ameliyat

Kolorektal kanserin erken evrelerinde, cerrahınızın kanserli polipleri ameliyat yoluyla çıkarması mümkün olabilir. Polip bağırsakların duvarına bağlı değilse, muhtemelen mükemmel bir görünüme sahip olacaksınız.

Eğer kanser bağırsak duvarlarına yayıldı, cerrah kolon veya rektum bir kısmını kaldırmak gerekebilir, herhangi bir komşu lenf düğümleri ile birlikte. Eğer mümkünse, cerrahınız kolonun kalan sağlıklı kısmını rektuma tekrar takacaktır.

Bu mümkün değilse, kolostomi yapabilirler. Bu, atıkların giderilmesi için karın duvarında bir açıklık oluşturmayı içerir. Kolostomi geçici veya kalıcı olabilir.

Kemoterapi

Kemoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için ilaçların kullanımını içerir. Kolorektal kanser durumunda, kemoterapi, kalan kanserli hücreleri yok etmek için ameliyattan sonra yaygın bir tedavidir. Kemoterapi ayrıca tümörlerin büyümesini kontrol eder.

Kemoterapi geç evre kanser bazı belirti rahatlama sağlarken, genellikle ek ilaç ile kontrol edilmesi gereken yan etkileri ile birlikte geliyor.

Radyasyon

Radyasyon, ameliyat öncesi ve sonrası kanserli hücreleri hedeflemek ve yok etmek için X-ışınlarında kullanılana benzer güçlü bir enerji ışını kullanır. Radyasyon tedavisi genellikle kemoterapi ile birlikte ortaya çıkar.

İlaçsız

Eylül 2012’de, ABD Gıda ve İlaç İdaresi güvenilir kaynak, diğer tedavi türlerine cevap vermeyen ve vücudun diğer bölgelerine yayılmış metastatik veya geç evre kolorektal kanseri tedavi etmek için regorafenib (Stivarga) ilacını onayladı. Bu ilaç, kanser hücrelerinin büyümesini teşvik eden enzimleri bloke ederek çalışır.

Öngörü

Kolorektal kanser tanısına sahip olmak korkutucu olabilir, ancak gerçek şu ki, bu tür kanser, özellikle erken yakalandığında son derece tedavi edilebilir.

Tedavi önlemleri de kolon kanseri daha gelişmiş durumlar için uzun bir yol kat etmiş. Teksas Üniversitesi Güneybatı Tıp Merkezi’ne göre, evre 4 kolon kanseri için ortalama sağkalım oranı yaklaşık 30 aydır. Bu, 1990’larda ortalama olan 6 ila 8 ay arasındadır.

Aynı zamanda, doktorlar artık genç hastalarda kolon kanseri görüyorlar. Bu daha önceki yıllarda daha yaygın olan kötü yaşam tarzı seçimleri nedeniyle muhtemeldir. Amerikan Kanser Derneği, kolon kanseri ölümlerinin genel olarak azalmasına rağmen, 55’ten genç hastalarda ilgili ölümlerin 2007 ve 2016 arasında yılda yüzde 1 arttığını söylüyor.

Önlem

Aile öyküsü ve yaş gibi kolon kanseri için bazı risk faktörleri önlenebilir değildir. Bununla birlikte, kolorektal kansere katkıda bulunabilecek yaşam tarzı faktörleri önlenebilir ve bu hastalığa yakalanma riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir.

Riskinizi azaltmak için şimdi adımlar atabilirsiniz:

 • yediğiniz kırmızı et miktarını azaltmak
 • sosisli sandviç ve şarküteri gibi işlenmiş etlerden kaçınmak
 • daha fazla bitki bazlı gıdalar yeme
 • diyetinizde diyet yağını azaltmak
 • günlük egzersiz
 • doktorunuz önerirse kilo vermek
 • sigarayı bırakmak
 • alkol tüketimini azaltmak
 • azalan stres
 • önceden var olan diyabetin kontrolü

Başka bir önleyici tedbir, kolon kanseri için risk faktörleriniz olmasa bile, 50 yaşından sonra kolonoskopi yaptırdığınızdan emin olmaktır. Daha önce kanser, daha iyi sonuç tespit edilir.