Klamidya hastalığı nedenleri ve tedavi şekilleri

/ 25 Aralık 2019 / / yorumsuz
Klamidya hastalığı nedenleri ve tedavi şekilleri

Seksüel yolla bulaşmakta olan hastalıklar arasında yer alan Klamidya enfeksiyonu ilerleyen zamanlarda kısırlığa neden olabilir. Artık çok ve gelişmiş ülkelerde görülen bu enfeksiyon kapan kadınların ne yazık ki; bunun farkında değildir. Belirtilerinin nerdeyse hiç olmadığı bu iltihaplı hastalık çoğu zaman belirti göstermez.

Klamidya enfeksiyonu çoğu zaman hekim rastlantıyla kontrolüyle de ortaya çıkar. Erken tanımlama önem taşıdığı bu iltihabı vücuttan atmak için düzenli olarak tedavi ve doktor kontrol gitmek gerekmektedir. Daha çok 35 yaş üzeri ve sık eş değiştiren kadınlar bu çekinceli grupta olduğunu özellikle bilmenizi isteriz. Klamidya enfeksiyonu taşıyan bir kadınla ilişkiye giren erkeğin penisten olan akıntı gelmesinin yanı sıra erkeğin penisinkinde idrara çıkarken yanma hissi oluşur. Klamidya tanısı konulabilmesi için öncelikle hastadan hücresel örnekler alınarak laboratuarda ve vajinan muayene sırasında inceleme yapılmalıdır

Klamidya Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır?

Klamidya Teşhisi konan hastaya antiseptik ilaç tedavisi yapılır. Bazı durumlarda erkeklerde bel soğukluğu ile birlikte ortaya çıktığından diğer hastalıklara yönelik tetkik ve tedavilerde aynı zamanlamada yapılmalıdır. Yine yumurta folluğu içerisinde yapışıklıklara neden olabilen bu enfeksiyon kalıcı hasarlara neden olabilir. Gebe kadınlar için en büyük tehlike erken doğum ve hastalığın bebeğe bulaşması.

Klamidya Hastalığının Nedenleri

l Çok eşli olmak
l Tek eşli olmak
l Cinsel ilişki sırasında mutlaka kondom kullanmak
l Vajinanın içini temizlememek
l Naylonlu iç çamaşırı giymek
l Aşırı dar pantolon giymek

Tüm bunların dışında en azından yılda bir kez jinekoloji muayeneden geçmek sizi Klamidya ve olası hastalıklardan koruyacaktır.