Kış Aylarında Hastalıklardan Korunmanın Yolları

/ 24 Şubat 2021 / / yorumsuz
Kış Aylarında Hastalıklardan Korunmanın Yolları

Kış Aylarında Hastalıklardan Korunmanın Yolları Kış ayları özellikle soğuk olması nedeniyle hastalıkların en çok artış gösterdiği dönemdir. İnsanlar bu dönemde soğuk algınlığı vb. hastalıklara yakalanmamak için daha çok vitaminlere ve ilaçlara yönelmektedir. Ancak kış aylarında mikroplardan korunmanın en iyi yolu grip aşısı olmak ve kişisel temizliğe azami derecede önem vermektir. Soğuk algınlığına sebep olan virüsler genellikle iki şekilde yayılmaktadır;

  • Solunum yolları ve hapşırma yoluyla
  • Ortak kullanım alanlardaki kirli yüzeylerle temas yoluyla

Korunmak için en etkili yöntem grip aşısı olmaktır. Aşı sonbahar aylarında yapılması durumunda daha etkili olmakla beraber, haziran veya temmuz aylarında yapılırsa da etkili olur. Bunun dışında bu aylarda bağışıklık sisteminin güçlenmesi için çeşitli önlemler alınmalıdır. Meyve ve sebze tüketimi, sigara kullanılmaması, stresi azaltmak, düzenli bir şekilde uyumak ve spor yapmak bağışıklık sisteminin güçlenmesi açısından oldukça etkilidir.

Kış Aylarında Hastalıklardan Korunmanın Yolları

Bunlar dışında mümkün olduğunca hasta bireylerle temastan uzak durulmalıdır. Hasta bireylerle temas durumunda ellerin sabun ve suyla yıkanması veya alkol bazlı el jeli kullanmak en doğru çözümdür. Kişisel eşyaların (diş fırçası, bardak vb.) paylaşılmaması bir diğer önleyici etkendir.

Eğlenceli vakit geçirmek de stresi azaltmada ve bağışıklığı güçlendirmede önemli bir etkendir. Oyun oynamak, arkadaşlarınızla vakit geçirmek hastalıklara yakalanma olasılığınızı düşürecektir.

Kış aylarında özellikle soğuk havalar nedeniyle hasta olma riskiniz artmaktadır. Araştırmalar yüksek vücut ısısının soğukta yayılan virüsleri önlemek için iyi bir çözüm olduğunu göstermektedir. Bu konuda kalın giyinmeli ve beklenmedik ısı azalmalarına karşı tedbirli olunmalıdır.