Kiraz Sapı Çayı Zayıflatır mı?

/ 21 Haziran 2020 / / yorumsuz
Kiraz Sapı Çayı Zayıflatır mı?

Yaz mevsimine girmemiz ile birlikte bayanların ve erkeklerin çoğunda kilo verme derdi telaşesi ortaya çıkmaya başladı. Kiraz sapı hemen hemen tüm uzman doktorların diyet için çay olarak tüketilmesini doğru bulmaktalar.biz bu makalemizde sizlere kiraz sapı ile nasıl çay yapılır ve faydaları nelerdir? bu konulara değinerek sizlere bilgi paylaşacağız.

Kiraz meyvesini sanırım tüm herkes çok sever sevilen meyvelerinden kiraz, sindirimden ve metabolizma hızına kadar birçok faydaları vardır. Kas eklem ağrılarına birçok hastalığa iyi gelirken, kirazın sapı da diyet yapanlar için tercih sebebi oluyor. Ödem atmasıyla bilinen idrar sökücü etkisi de olan kiraz sapı genellikle çay olarak hazırlanarak demlenir. Peki, kiraz sapının faydaları neler? Kiraz sapı çayı nasıl yapılır? Bu konulara hemen değinelim sizleri daha fazla merakta bırakmadan.

  • Toksin maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştıran, böbrek ve karaciğer rahatsızlığını koruyan kirazın meyvesi kadar sapı da sağlığa oldukça faydaları barındırır.  Kiraz içerisinde zengin olan miktarda vitamin ve mineral vardır. Bu sebeple de kiraz sapında da bol miktarda vitamin ve mineral gizlidir. Kirazın sapında A,E,C,K vitaminleri bol miktarda vardır.
  • Güçlü bir antioksidan etkileri olan kiraz sapı, dolaşım sistemi ve sindirim sistemine metabolizma oldukça destek sağlamaktadır.
  • Suyun vücuttan toksinlerle birlikte hızlı bir şekilde atılmasına yardımcı olan kiraz sapı, zayıflamak isteyenler için güzel bir tercih olabilir.
  • Kiraz sapının kaynatılarak içilen çayı hem ödem atmaya hem de zayıflamak isteyenler harika bir etki yaratır.
  • Kiraz sapı böbreklerin ve kanın temizlenmesine destek olur.
  • Karaciğerler sağlığı için destek olur.
  • Aynı zamanda kiraz sapı idrar yolu enfeksiyonlarına da yardımcı olur.
  • Kurutulmuş kiraz sapı erkeklerde 40 lı yaşlardan sonra tüketilmesi gerekir.
  • Kadınlarda regl dönemlerinin başlamasıyla yani 15 yaşından sonra kullanılmaya başlanabilir. Kadınlarda kiraz sapı şayet regl dönemlerinde meydana gelen problemler için tüketilecekse farklı bir tarzda da tüketilebilir.

Kiraz Sapı Çayı Nasıl Hazırlanır?

Ödem atmaya yardımcı olması ile idrar sökücü etkisi de olan kiraz sapı çayı pek çok yönden destek olabilir. Bir bardak kaynamış suya 20-25 adet kurtulmuş kiraz sapını ekleyerek kısık ateşte 3-4 dakika kadar kaynatıp süzün. Bir hafta boyunca günde 1 bardak tüketmeniz yeterli olacaktır.