Kilo Vermek İçin Kaç Öğün Tüketilmelidir?

/ 12 Temmuz 2020 / / yorumsuz
Kilo Vermek İçin Kaç Öğün Tüketilmelidir?

Diyet yaparken yanıtını vermekte zorlandığımız sorular arasında yer alır. Öğün atlamayı zayıflama yolu olarak düşünmeniz aslında karşımıza daha çok ama küçük öğünler şeklinde tüketerek yemeniz gerektiğini açıklamışlardır diyetisyenler. Peki bunlar her insana göre farklılık gösterir mi? Gün de kaç öğün yiyerek zayıflarız?

Günde kaç öğün yemek tüketilmeli. Üç mü, beş mi, altı mı? Bugün beslenme de konu olan en tartışmalı konulardan biri haline geldi. Diyetisyenler ve beslenme uzmanları birçok farklı beslenme programları vardır. Peki, kilo vermek kişiler için en iyi yemek diyet programı nedir? Konuyla ilgili kesin bir bilgi yok fakat beslenme uzmanları bugünlerde günde 5 veya 6 öğün yenmesini öneriyorlar.

Pek çok avantajı var alında. Bunlardan biri de metabolizmayı hızlandırması. Daha hızlı kolay bir metabolizma yağ birikmesini engeller. Uzun süre hiçbir şey tüketmediğiniz de vücutta yağ birikmeye başlar. Bu nedenle de fazla miktarda yiyecek içeren birkaç öğün tüketmek vücudun yağ depolamasına sebep olur. Bu, vücudun yemek bulamama gibi bir durumda kullanmak için enerji depoladığı bir mekanizmadır. Diğer yandan sık sık yemek yediğinizde insülin üretimi daha iyi düzene sokar.  Enerji tüketildiği ve gün içinde sık sık yenilendiği için yağ birikmesini önler. Bu da kilo vermenin ve sağlıklı kilo vermenin bir diğer yolu aslında. Diyet yanında bir de egzersiz yapmayı unutmayın, yeter. Gün içinde zaman zaman bir şeyler atıştırma arzusu içinde olmanız demek sağlıklı bir şekilde beslenmemizi zora sokabilir. Diyete başladığınızda, kilo vermeye çalışırken canınız bazı şeyleri yemeyi daha fazla canınız çekebilir. Sonuç olarak sağlıksız yemek yeme alışkanlıklarınıza geri dönmemek için uğraşmalısınız.

Bazen gerçekten acıktığınız da bazen de sıkıntıdan bir şeyler atıştırmak isteyebilirsiniz. Gün içinde az ama sık yemek yemek “duygusal açlığı önleyebilir. Hatta sık sık bir şeyler yiyeceğiniz yeni beslenme programınız katı diyetler gibi değildir; arada bir, bir şeyler atıştırmanız gayet normal.