Kefirin Faydaları

/ 23 Ekim 2020 / / yorumsuz
Kefirin Faydaları

Kefirin faydaları saymakla bitmeyecek derecede diyebiliriz. Bağışıklık sistemi güçlendirici olan kefir adeta ilaç görevi görerek kişinin oldukça güçlendiren, hastalıklardan koruyan, hasta olmadan sıkça tüketmek gerekiyor. Kefir kemik sağlığından sindirime, sinir sisteminden mide hastalıklarına kadar vücudun her organına faydası bulunur.

 

KEFİRİN FAYDALARI

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Kefirin en önemli faydası bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Kişinin vücudunda bulunan zararlı mikroplar ile savaşır ve bağışıklığını güçlendirir.

Sindirim sistemine yardımcı olur

Kefirin sindirim sıkıntısı yaşayanlara birebir. Ayrıca bağırsaklardaki zararlı mikropların meydana gelmesi artmasına engel olur. Yararlı olanları ise tutar. İshal, kabızlık gibi bağırsak hastalıklarında önemli rol oynarlar.

Kemik sağlığını korur

Kefir içeriğindeki maddeler sebebi ile kalsiyum ile kemik sağlığını destek olur ve güçlendirir. Günde en az 1 bardak kefiri düzenli içmek insan sağlığı için oldukça önemli.

Sinirleri yatıştırır

Kefir içeriğindeki B vitamini nedeni ile sinirleri sakinleştirir ve depresyonu ortadan kaldırır. Ayrıca içeriğinde bulunan gevşeme ve uyku hissi yarattığından her gece uyumadan evvel 1 bardak kefir içmek ç-oldukça fayda sağlayacaktır.

Mide gazı ve ülseri önler

Mide hastalıkları yaşayan kişilerde şişkinliği önlediği gibi ayrıca vücut da hücreleri de yeniler. Asitli içeceklerin yarattığı gazı yok eder ve gerekli kalsiyumun alınmasına destek sağlar.

 

KEFİRİN İÇERİĞİNDEKİ MADDELER

Fermente bir süt içeceği olan kefir, sütün yapısında bulunan olması gereken besin öğelerinin çoğunluğunu içermektedir. İçeriğinde protein olmak üzere, kalsiyum, fosfor, magnezyum, selenyum, A, E, vitamini ve bağırsak florasını düzenleyen yararlı mikroorganizma vardır.

 

Kefirin Evde Yapılışı

Bir litre kaynatılmış ve ılıtılmış süt içerisine ceviz büyüklüğünde bir kefir mayası eklenip, kaşıkla karıştırılır. Cam şişe de ya da kavanozda 24 saat mayalanmasını bekledikten sonra ayran gibi sulu yoğun kıvamda olan kefirin plastik bir süzgeç ile süzülme işlemi yapınız. yüksek besin değeri olan ve sağlıklı yaşamak isteyenler için çocukların, hamilelerin, yaşlıların ve laktoz intoleransı olan kişilerin günlük diyetlerinde 1 su bardağı kefir tüketmeleri yaşamsal faaliyetlerini olumlu yönde etkileyecektir. Yemeklerde yoğurt, ayran yerine tüketilebileceği gibi ara öğünlerde yanında meyve ile de tüketilmesinde sorun yok.