Karında Su Toplaması Hakkında Bilgiler Ve Tedavi Yöntemleri

/ 15 Ekim 2019 / / yorumsuz
Karında Su Toplaması Hakkında Bilgiler Ve Tedavi Yöntemleri

Karında su toplaması sorunu, karın bölgesinde bulunan organların çevresinde sıvı birikmesi olarak adlandırılır. Bu sıvı kan pıhtılaştığı zaman ayrılma eğilimi gösteren berrak bir sıvıdır ve serum olarak bilinmektedir. Karında su toplaması düşünüldüğünden daha fazla görülen bir sorundur. Bu sorun özellikle siroz hastalığı olan bireylerde fazlasıyla görülmektedir. Ancak karında su toplaması sorununun ortaya çıkmasına sebep olan başka faktörler de bulunmaktadır.

Karında Su Toplamasının Nedenleri Nelerdir?


Karında su toplamasının birçok nedeni olabilir. Bu nedeni ortaya çıkarabilmek için öncelikle kan basıncının kontrol edilmesi gerekir. Eğer kan basıncınız gereğinden fazla yüksek çıkarsa, yüksek tansiyon sorununuz var demektir. Yüksek tansiyon hastaları da karında oluşan su toplaması sorununda risk grubunda yer alır.

Karında su toplaması rahatsızlığına sebep olabilecek nedenlerden bir diğeri alkol tüketimidir. Uzun yıllar boyunca fazlaca alkol tüketen insanlarda bu sorun görülebilir. Ayrıca kişinin vücudunda uzun yıllardır Hepatit B veya C enfeksiyonu bulunuyorsa, bu kişilerde risk grubu içinde bulunmaktadır. Genel olarak ifade etmek gerektiğinde; karında su toplaması görülmesinin ana sebebi karaciğerde oluşan hasardır. Bunun yanı sıra bazı kanser tipleri de karında su toplanmasına neden olabilir. Bu kanser tiplerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Kolon Kanseri
  • Meme Kanseri
  • Pankreas Kanseri
  • Apandis Kanseri
  • Rahim ya da Yumurtalık Kanseri
  • Karaciğer Kanseri

Bu kanser tiplerinin görüldüğü kişilerde karında su toplaması görülme ihtimali yüksektir.

Karında Su Toplaması Nasıl Tedavi Edilir?


Karında su toplaması, nefes almada zorluk ve karın bölgesinde şişlik oluşmasına neden olabilir. Bu durum karında biriken sıvının akciğerlere basınç uygulaması nedeniyle ortaya çıkar. Eğer bu sorun aşırı alkol tüketimine dayanıyorsa, ilgili bir hekimin size vereceği tavsiyelere uymanız ve alışkanlıklarınızı, yaşam şeklinizi düzeltmeniz oldukça önemlidir. Kan basıncınız nedeniyle karında su toplaması oluşuyorsa, tuzlu yiyecekleri beslenme listenizden çıkarmanız gerekecektir. Bu sorunun bir diğer tedavi yöntemi ise karında oluşan sıvının boşaltılmasına yöneliktir. Ancak bu tedavi yöntemi geçici bir çözümdür ve geçici bir süre ağrınızdan kurtulmanız için uygulanır. Birçok doktor sıvıyı boşaltma işlemini sonda yardımıyla gerçekleştirir.

Bu tedavi yollarının yanı sıra, doktorunuz sıvıyı azaltmak ve oluşabilecek bir enfeksiyonun önüne geçebilmek için antibiyotik ve diüretik kombinasyonundan oluşan bir ilaç tedavisi uygulayabilir.