Karaciğer Yağlanması Nedenleri Ve Tedavisi

/ 14 Ağustos 2019 / / yorumsuz
Karaciğer Yağlanması Nedenleri Ve Tedavisi

Karaciğer hücrelerinde normalin dışında yağ toplanmasına karaciğer yağlanması veya tıp dilinde ‘’Hepato steatoz’’ denilmektedir. Karaciğer yağlanması yaygın olarak karşımıza çıkmakla birlikte ayrıca da kesinlikle ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Zira karaciğer yağlanması sorunu, karaciğerde siroza hastalığına kadar iltihaplı bir tepkiyi harekete geçirmektedir..

Karaciğer yağlanmasına birçok faktör sebep olmaktadır. Bu hastalığa en çok neden olan ve sık sık karşımıza çıkan sebepler arasında obezite, kötü beslenme ve aşırı alkol kullanımı gelmektedir. Ayrıca da alkole neden olan karaciğer yağlanması ayrı bir başlık altında inceleyebiliriz. Karaciğerimiz üstünde tesir gücü oldukça fazla olan alkole şöyle bir baktığımızda gerçektende ilk sıralarda karşımıza karaciğer yağlanması sorununa neden olduğu çıkmaktadır. Özellikle aşırı alkol kullanımı karaciğer yağlanmasının en yaygın sebepleri arasında bulunmaktadır. Bununla birlikte birçok hastada kısa bir süreliğine de olsa çok fazla alkol kullanılması sonucunda da karaciğerde yağlanmaya görülebilmektedir. Alkol, daha çok karaciğerimizin yağ sistemindeki göreve zarar vererek, oluşan yağın karaciğer hücrelerinde toplanmasına sebep olmaktadır. Bunun dışında alkole bağlı karaciğer yağlanması gelişerek ne yazık ki alkolik hepatit hastalığına kadar varabilmektedir.

Genetik sebeple veya sağlıksız beslenmeden kaynaklı vücudumuzda insülin direnci meydana gelebilmektedir. İnsülin hormonlarımıza karşı vücudumuzda bulunan hücrelerin karşı koyma gücü neticesinde pankreas daha fazla insülin üretmeye başlayarak, insülin hormonumuzdaki bu yükseliş neticesinde de karaciğerdeki ve kandaki yağ asitlerinde de yükseliş gözlenmektedir. Bildiğiniz gibi insülin direnci birçok sağlık problemine sebep olabildiği gibi karaciğer yağlanmasının da bir diğer nedeni arasında bulunmaktadır.

Ayrıca da karaciğer yağlanmasının C ve B hepatitlerinin kronik hale gelmesi karaciğerimizde bakır ve demir toplanması, bağışıklık sistemimiz vücudumuzu dikkatsiz ve yanlış ve dikkatsiz kontrol etmesi yada birtakım enzimlerin kalıtım olarak problemli bir şekilde hal etmesi gibi birçok nedenlerden de meydana gelebilmektedir. Bununla birlikte ayrıca da fazla kiloya sahip veya obez olan bireylerde karaciğer yağlanması yaşayacakları anlamına gelmez fakat obez bireyler arasında karaciğer yağlanmasına karşı karşıya gelme olasılıkları kesinlikle p’lere kadar ulaşmakta ve bir hayli etkili düzeye ulaştığını da söyleyebiliriz. Ayrıca da insülin direncimiz, hormonal sebepler veya yalnızca yeterli olmayan beslenme alışkanlıkları sebebiyle alınan fazla kilolar vücudumuzda yağ hücrelerinde toplanmaktadırlar. Artan kilolar sebebiyle yağ metabolizması bundan sonra yağ toplayamaz duruma gelir ve bundan dolayı da hücreleriz de toplanmayan yağlar kanımızda dolaşmaya ve karaciğer gibi önemli organlarımızda birikmeye başlar. Bundan dolayı bu gibi problemlerinize dikkat etmeniz gerekir.

Karaciğer yağlanması için tam olarak herhangi bir ilaç tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Bu hastalık için daha çok kilo kaybı ve fiziksel etkinliklerde aktivite bu güne kadar kendini göstermiş ve en iyi sonuç veren tedavi yöntemi olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, sizlere önerim kilo kaybınızı kademe kademe şeklinde vermenizdir. Zira çok hızlı bir şekilde kilo vermenizde karaciğerinizin yağlanmasına sebep olabilirsiniz. Fiziksel aktiviteleriniz ve kilo kaybınızla karaciğerinizin yağlanmasını kontrol altına da böylelikle almış olacaksınız. Karaciğer yağlanması sorunu olan bireylerin kesinlikle alkol kullanmaktan kaçınılmaları gerekir. Ayrıca da alkolle birlikte bir de kola, gazoz, fanta, kola ve hazır meyve sularından uzak durmaları da gerekir. Özellikle karaciğer yağlanmasının tedavisi için birtakım farklı ilaç kullanılma bulunmaktadır. Ancak bunların bir kısmı karaciğere bazı yönlerde fayda sağlasa da bir kısmının karaciğere hiç faydalı olmadığını söyleyebiliriz.