Kansızlık Nedir Bunu Önlemenin Yolu ?

/ 19 Nisan 2020 / / yorumsuz
Kansızlık Nedir Bunu Önlemenin Yolu ?

Kansızlık daha çok yanlış beslenme sebeplerinden dolayı ortaya çıkan, vitamin eksikliğine bağlı olarak seyreden nedenlerden dolayı olmaktadır. Belirtileri genel olarak Yorgunluk, halsizlik, nefes darlığı ve nabızda hızlanma gibi belirtilerle orta çıkmaktadır. Bununla birlikte aynı zamanda başka hastalıkları da beraberinde getirmektedir. Erken tanı ve teşhis gibi bu hatalığın önüne geçebilirsiniz.

Kansızlığı önlemenin yolları

 Kansızlığı önlemenin yollarından biri olarak hayvansal besinler tüketilmeli yani Karaciğer, kırmızı et, balık gibi gıdalar düzenli olarak tüketilmeli ve tercih edilmelidir. Hafta da en az 2-3 kez tüketilmesi önerilir. Kansızlığı yine bire bir iyi gelen C vitamini bolca tüketilmeli. C vitamini yüksek olan meyve ve besinlerden sıklıkla tüketilerek, taze sıkılmış meyve sularını içerek C vitamini yükseltmek gerekiyor. Mümkün olduğu kadar Çay ve kahve tüketimi alışkanlıklarınızı hızlıca bırakmalısınız.

 Kansızlığı önleyici demir ilaçları doktor tavsiyesi ile Demir eksikliği durumunda uygun tedavinin yapılması, ardından verilen ilaçları muayene olmadan kullanmamalısınız. Doktorunuz ön görürse şayet muayene ve kontrolünde tablet veya iğne ile eksik kalan demir vitaminlerinden reçetenize yazarak tedavi şekli uygular. Aynı zamanda Folik asit Vücudun alyuvarları üretebilmesi için folik aside ihtiyacı vardır. Bu açıdan bireylerin folik asit olan besin değerlerinde olan gruplardan tüketmesi gerekmektedir. Folik asit değerlerin az ise kan hücresi üretimi azalmakta ve kansızlık neden olmaktadır. Doktorunuz tarafından bu eksiklik giderilmeli vücuda olan kansızlığı tetikleyecek unsur ortadan kaldırılmalı. Vücuttaki folik asit seviyesini kontrol edilmesi, eksikliği durumunda gerekli tedavinin yapılması ön görülür.

B12 vitamini kansızlık açısından önem teşkil etmekte. Alyuvarların kemik iliğinden üretilmesi için B12 vitaminine ihtiyaç duyar. B12 vitamininin eksikliği kansızlığa neden olmaktadır.