Kanser Tedavisi Anne Olmaya Engel mi

/ 2 Ocak 2020 / / yorumsuz
Kanser Tedavisi Anne Olmaya Engel mi

Kanser zamanımızın en amansız hastalıklardan birisidir. Dünyada her yıl milyonlarca insan kansere yenik düşerek hayatını kaybetmektedir. Bu yazı dizimde ben kanser ilaçlarının kısırlığa yol açıp açamadığı üreme sağlığındaki olumsuz, etkilerini konuşacağız. Yine yaşlı genç erişkinlerde yaş ayrımı olmadan en çok görülmek tep olan kanser çeşitleri arasında tiroit bezi, akciğer, kalın barsak, meme, rahim kanseri, lösemi kanseri çok sıkça görülmektedir. Kanser hastalıklarına karşı uygulanan tedaviler Hiç şüphesiz ile de kanser hastaları artık daha uzun yaşamasını sağlamaktadır. Birde hani derler ya madalyanın öteki yüzü var diye kanser tedavisinin üreme sağlığına olan olumsuz etkileri Kemoterapi, ışın tedavisi, lazer gibi tedavi yöntemleri üreme sistemini olumsuz etkilediğinden kısırlık, erken menopoz gibi sorunlara neden olmaktadır. Kanser tedavisi yumurtalıklar ve rahmi olumsuz yönde etkilemektedir. Ama tüm bu sizin çocuk sahibi olamayacağı anlamına gelmez. Sizde böyle bir dertten muzdaripseniz dünya’nın sonu olmadığını bilin. Tüp bebek tedavisi yöntemi ile çocuk sahip olabileceğinizi de unutmayın.

Kanser tedavisinin yumurtalık ve rahim üzerindeki bu negatif etkileri yumurtalıklarda kısırlık ve erken menopoz olarak kendini belli ederken çocukluk çağı kanser hastaları için rahim üzerinde ise rahmin gelişimi ve kanlanması bozulduğundan kısırlığa neden olabilmektedir. Yetişkin bireyler kanser tedavisi görüyor ise; ve bu adaptasyon içerisinde hamile kalırlar düşükler, erken doğum gibi problemler yaşayabilirler. Yine kanser ilaçlarının hepsi aynı toksin etkiye sahip olmasa da dokusu üzerinde en fazla tahribata yol açtığı şüphe götürmeyen bir gerçek. Tedavi sırasında alınan tüm bu ilaçlar kitlesel ölümlüü kısırlık ve erken menopoza yol açabilir.

Kanser tedavisi görüyorsanız kısırlıktan korunmanız için, yumurta hücresi dondurma, Embriyo dondurma, Yumurtalık dokusu dondurma, gibi tedaviler sayesinde çocuk sahibi olmak sizin hala bir şansınız olduğunu unutmayın. Embriyo dondurma yönteminde siz ya da eşinizden alınan spermler ve kadından toplanan yumurtalar ile döllenme yolu ile dondurulur ve bu şekilde özel kitlerde saklanır. Yine çiftler için son derece ümit verici bir yöntem olan tüp bebek tedavisi evli olan çiftler üzerinde uygulanabilir Bu tür tedavilerin sonucunda olumlu sonuçlar alınabildiğinden çiftlerin çocuk sahibi olabilir. Kanser hastalarında uygulanan bir seçenek olan Embriyo ve yumurta hücresi dondurma işlemi için özellikle yoğun iş temposundan dolayı tedaviye vakit bulamayan hastalar için uygundur. Her hangi bir operasyon gerektirmeyen bu tedavi yönteminde yumurtalık dokusu dondurulup, tekrar çözülerek hastaya nakledilir. Sonuçları çoğu olumlu olduğundan çiftlerin çocuk sahibi olma şansları da yüksektir.