Kanser Hastalarında Halsizlik Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

/ 30 Temmuz 2019 / / yorumsuz
Kanser Hastalarında Halsizlik Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Yorgunluk ve halsizlik gibi şikayetler kanser hastalarında en fazla görülen şikayetlerden biridir. Kanser hastalığında hücre ve dokularda olumsuz etkiler gelişirken kanser tedavileri nedeniyle aşırı yorgunluk şikayeti çok fazla rahatsız edicidir. Yorgunluk ve halsizlik gibi sorunlar kanser hastalarını çok fazla zorlarken yaşam kalitelerini de düşürmesi nedeniyle ek takviyelere ihtiyaç bırakan bir konudur.

Kanser hastalarının halsizlik derecesinin belirlenmesi ile tedavi yaklaşımı birbiriyle bağlantılıdır. Hastanın şikayetleri ağrı derecelendirmesine benzer şekilde yapılmaktadır. En kolay tespit açısından ise 1-10 arasında puanlandırma yapılması ile ayrıca kas fonksiyonunu ölçen testlerle de bir kombin tedavi yöntemi söz konusudur.

İlaç Dışındaki Tedaviler
Uyku kalitesi değerlemesi, davranış terapileri ve fiziksel egzersizler ile kanser hastalarının günlük yaşam kalitesi yükseltilebilmektedir. Özellikle hastanın durumuna bağlı şekilde egzersizin hem güvenilir hem de yorgunluğu azaltan ve hastanın tahammül düzeyini artıran bir yöntem olması tıbbi çalışmalarda desteklenmektedir. Hafif tempolu yürüyüşler oldukça faydalıdır.

İlaç Tedavisi
İlaç tedavisi kanser hastalarının uyku kalitesi bozukluğunu önleyerek uyku kalitesini artıracak sakinleştirici ilaçlar ve Kortikosteroid grubundan ilaçların kullanımı da söz konusudur.

Alternatif Yöntemler
Kanser 
hastalığının tedavisinden ziyade yorgunluk ve halsizlik gibi şikayetlerin giderilmesinde öncelikle akupunkturun etkisi oldukça fazladır.  Yoga ise hem hafif bir egzersiz olması hem de zihinsel rahatlama yöntemi olması ile tercih edilebilen bir yöntemdir. Ancak alternatif yöntemlerin ve diğer tüm yöntemlerin muhakkak doktor ile konuşularak karar verilmesinden sonra uygulanması kanser hastalığının tedavisi ve şikayetlerin giderilmesinde oldukça önemli ve gereklidir.