Kadınların idrar kaçırması ve tedavisi

/ 11 Mart 2020 / / yorumsuz
Kadınların idrar kaçırması ve tedavisi

Kadınların büyük şikayeti durumuna gelen idrar kaçırma çoğu bayanlarda olmakla birlik de yaşlılar da görülen mesane rahatsızlıklarıdır. Çoğunlukla hamile bayanlarda ve doğum ardından ve yaşlılar da görülen bir rahatsızlıktır.

Bunların sebepleri nelerdir? Neden olur çözüm yolları nelerdir?

Kadınlardaki idrara kaçırma sebeplerinden biri de gebelik ve doğum sonlandığında idrar kaslarının zedelenmiş olması durumudur zira bayanlar hamilelik sırasında vücutlarındaki değişimlerle ve doğum gerçekleştiği vakit bu dokular hasar gördüğü vakit idrar kaçırmalara sebep olabilir. Nörolojik ve omurilik kaslarının gevşemesi gibi rahatsızlarından kaynaklı da idrar kaçırma şikayetleri olabilir.

Belli başlı idrar kaçırma niçinleri bulunmaktadır bunları söyle sıralayabiliriz: gelişen yaş, yaşa göre boya göre çok kilolu olmak, kabızlık, ishal, sistit, mesane hastalıkları, üreme organlarındaki enfeksiyon, idrar taşları, zorlu geride bıraktığımız doğum sırasında kasların zarar görmesi, menopoz dönemindeki değişen hormonlar, erkeklerde görülen sinirsel rahatsızlıklar, prostat hastalıkları ya da prostat büyümesi, çok alınan alkol, tansiyon düşürücü, idrar söktürücü, gibi alınan ilaçlar, alerji ilaçları, idrar kaçırmaya neden olur

İdrar kaçırma rahatsızlığı nasıl önlenir? Ne gibi tedavi yöntemleri bulunmaktadır?

Öncelik yapacağımız şeylerden biri üroloji doktorlarından randevu alarak muayene olmak idrar kaçırmanın sebeplerinin araştırması yapılarak ne gibi işlemler tedaviler uygulanabilir ona göre şahsa özel tedavi yöntemleri programı yapılmalı.

Bazı bayanlarda hapşırma, öksürme halinde, idrar kaçırma halinde ciddiye alınması gereken rahatsızlıklardan biri olarak görülür bunu da hekiminize ifade ederek atlamamalısınız.