Kadınlarda Kanser Belirtileri

/ 10 Ağustos 2020 / / yorumsuz
Kadınlarda Kanser Belirtileri

Bayanlarda daha çok görülen ve olduğunda pek çok belirti, bazı bayan hastalıklarına işaret edebiliyor. Özellikle de günlük hayatın stresi içinde gözden kaçan bu belirtiler çoğu zaman atlansa da ciddi bir hastalığın işareti anlamına gelir.

Güçsüzlük ve Halsizlik

Kendiniz ne kadar dinlenseniz ya da düzenli olarak uyusanız da kendinizi sürekli yorgun ve halsiz hissediyorsanız bir uzman yardımı almak ve başvurmakta yarar vardır. Çünkü vücudun verdiği bu tip yorgunluk belirtileri pek çok kanserin ilk belirtileri olabilir. Bu açıdan da yapmanız gereken yorgunluk dışında gözlemlediğiniz diğer belirti ve sorunları doktorunuzla konuşmaktır. Zira açıklanamayan halsizlik görmezlikten gelinmeyecek kadar önemli bir problemdir.

Beklenmedik Kilo Kayıpları

Şayet ki bir bayan normal şartlarda olduğu kilonun altına düşmeye başlarsa bu sorun hemen doktora ihmal etmeden açıklanmalı. Çünkü ani görülen kilo kayıpları, iştahsızlık, az yediği halde hemen doymak özellikle yumurtalık kanserinin önemli bir belirtisidir. Açıklanamayan kilo kayıpları aynı zamanda kanser olmasa da tiroid gibi hastalıkların işareti olabilir.

Nefes Almada Zorlanma

Akciğer kanserinin ilk belirtilerinden biri de nefes darlığıdır. Bu durum ilk etaplarda hayatı olumsuz etkilemese de zamanla bu hastaların günlük yaşamlarını dahi olumsuz etkilemeye başlar.

Şişkinlik

Kadınlar olduğunda en önemli sorunların başında gelen şişkinliğe, karın ağrısı veya pelvik ağrı da beraber eşlik ediyorsa bu sorun hemen doktora gidilmeli ve yumurtalık kanserinin işareti olabilir. Şişkinlik sorunlarının sürekli yaşamanız halinde kesinlikle bir doktora görünmenizde yarar vardır.

Adet Dönemi Dışında Kanama

Pek çok bayan menopoz öncesinde yaşanan adet düzensizliğini normal karşılar. Fakat ki bu tarz düzensizlikler ve anormal kanamalar kolorektal kanserlerin belirtisi olan gastrointestinal kanamalar da olabilir. Özellikle adet dönemi içinde ya da dışında görülen anormal kanamalar ve şiddetli ağrılar, bayanlarda en çok görülen rahim kanserinin belirtisi olabilir.