Kabızlık İçin Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

/ 4 Ocak 2020 / / yorumsuz
Kabızlık İçin Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bağırsakları normal bir düzen içinde çalışan insanlar her gün ya da gün aşırı en kötü ihtimalle iki günde bir büyük tuvalet ihtiyaçlarını giderirler. Doktorlar ise beş gün ve daha uzun süreli dışkılama yapılmamasını kabızlık belirtileri olarak değerlendirmektedir. Sadece beş gün ve daha fazlası tuvalet ihtiyacını gidermek değil tuvaletini yaparken zorlanmak, sert ve kuru dışkı yapmak, karın bölgesinde bu durumdan kaynaklanan şişkinlik, tam olarak boşaltım yapılamaması da kabızlık olarak ifade edilmektedir. Bazı kişiler tuvalet problemlerini çok hafif şekilde atlatırken bazı kişiler ise bağırsakların düğümlenmesi ile karşı karşıya kalabilmektedir.

Kabızlığın görülmesinin altında çok fazla neden bulunmaktadır. 1 yaşından küçük bebeklerin kaka yaparken zorlanmalarının en önemli nedeni, yeteri kadar anne sütü almıyor olmaları ve bağırsak sistemleri tam olarak gelişmeden ek gıdaya geçiyor olmalarıdır. Yetişkinlerin yaşadığı kabızlığın nedenleri ise aşırı stres, sigara ve alkol, düzensiz beslenme, yetersiz su tüketimi, hareketsiz yaşam tarzı ve aşırı karbonhidratlı gıdaların tüketilmesidir. Bir haftadan daha uzun süre kabızlık sorunu yaşayanlar mutlaka doktora gitmelidir. Bunun yanı sıra 3-4 günde bir tuvalete çıkanlar ise bitkisel yöntemleri uygulayarak bağırsak hareketlerini daha aktif hale getirebilirler. İşte kabızlık için evde uygulayabileceğiniz doğal tedavi yöntemleri.

DOĞAL TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Bir yaşından küçük bebeklerde ve daha büyük yaşta olan küçük çocuklarda görülen tuvalet sorununu hakiki zeytinyağı içirilerek sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Yetişkinlerde zeytinyağı içerek bağırsakları rahatlatabilir. Evde kendi imkanlarınızla kabızlık için doğal tedavi yöntemleri arasında en etkili olan zeytinyağı kullanmaktır.

Kuru incirin üstüne akşamdan zeytinyağı döküp sabaha kadar bekletin. Sabah aç karnına bir iki tane zeytin yağında bekletilmiş incirlerden yemek çok iyi gelmektedir.

Bol bol kuru kayısı ve kuru erik tüketin

Sinemaki bitki çayı da bağırsakları çalıştırmaktadır. Ancak bu bitkiyi her gün kullanmak bağırsakların tembelleşmesine neden olabilir.

Sabahları aç karna ev yapımı yoğurt tüketimi gün içerisinde tuvalet ihtiyacınızı gidermenize yardımcı olacaktır.

Düzenli olarak yürüyüş yapmak oldukça etkilidir.

Bir bardak suyun içerisine bir çay kaşığı sodyum bikarbonat yani bilinen adıyla İngiliz karbonatı katıp akşam yatmadan önce mutlaka için. Sabah kalktıktan 1-2 saat sonra mutlaka tuvalete çıktığınızı göreceksiniz.

Kefir, yoğurt ve turşu gibi probiyotik gıdalar tüketmeye Özen göstermek gerekiyor.

Kabızlığın en büyük nedeni yeterli su içmemektir. Bu nedenle günde en az 2 litre su tüketimine önem vermek gerekiyor.

Akşamdan bir bardak ılık suyun içerisine birkaç tane ayıklanmış olan ceviz atın sabah kalktığınızda bu cevizlerin bulunduğu suyu içmek çok faydalıdır.

Tavsiye

Mide Kanaması Nedir?