Kabızlığa Neden Olan Besin Grupları

/ 4 Mayıs 2020 / / yorumsuz
Kabızlığa Neden Olan Besin Grupları

Kabızlık ne kadar rahatsız edici gibi görünmese de dışarıdan aslında kişileri oldukça rahatsız etmekte. Aynı zamanda yaşam kalitesini de oldukça etkilemektedir. Bu nedenlerden dolayı kabızlığa neden olabilecek besin gruplarını ne kadar tüketilmesi gerektiğini bilmek gerekiyor.

Kabızlığa neden olabilecek 5 yiyecek

Birçok insan en az bir kere kabızlık problemleri ile karşılaşmıştır. Kabızlık nedeni yanlış bir beslenmenin ilk belirtilerindendir. Kabızlık bağırsak hareketlerinin azalması ve tuvalete çıkmada zorluk çekme rahatsızlığıdır. Kabızlık, genelde, lif açısından zengin bir beslenme ve bol sıvı tüketimi ile engelleyebileceğiniz bir rahatsızlıktır.

Lif yönünden zayıf bir beslenme, kabızlığın ana sebepleri arasında tespit edilmiştir. Erkeklerin günlük lif ihtiyacı 30 gr iken, kadınların günlük lif ihtiyaçları 25 gramdır. Lif açısından yararlı olan kaynaklar arasında sebze ve meyveler, baklagiller ve tam tahıllar gelmektedir. Şayet kabızlık sorununuz varsa, günlük tükettiğiniz gıdalar arasında kesinlikle yüksek lif içeren besinler yemeli ve bol su içilmelidir.

Süt ve süt ürünleri

Süt ve süt ürünleri protein, kalsiyum ve K12 vitamini yönünden bol olan gıdalar olmalarına rağmen bu gıdaların lif seviyeli düşüktür. Bu sebeple süt ürünleri tek bir beslenme şekli, lif yönünden eksik olacağı için kabızlığa davetiye çıkarmaktadır.

Kabızlık problemi yaşayan 23 çocuk üzerinde yapılan bir araştırmada, 4 hafta boyunca inek sütü içmeyen çocukların kabızlık problemi yaşayıp yaşamadıkları araştırıldı. Çocukların yüzde 28’i, inek sütü içmedikleri için daha az kabızlık problemi yaşadılar. İnek sütü içmeye başladıklarındaysa 48-72 saat içerisinde tekrarlı olarak kabızlık yaşadıkları tespit edildi.

Kırmızı et

Kırmızı et protein, demir, çinko ve B12 vitamini gibi önemli gıdayı içermesine rağmen lif açısından fazla değildir. Ayrıca kırmızı et ve tavuk, yumurta hayvansal gıdalar, yüksek protein olduğu için hemen doymamıza, bu sebeple de fazla oranda lif içeren bitkisel kaynaklı gıdalardan daha az tüketmenize neden olurlar. Kırmızı etin, aynı zamanda, doymuş yağ seviyesi de yüksektir. Bu açıdan da kabızlığı arttıran bir durum olduğu tespit edilmiştir.

İşlenmiş tahıllar

Tam tahılların dışında işlenmiş tahıllar çok düşük miktarda lif oranına sahiptir. Örnek verecek olursak beyaz ekmek ve beyaz pirinç, lif oranı düşük, işlenmiş tahıllar grubunda yer almaktadır. Ayrıca fast-food ve donmuş gıdalar da az oranda lif içerir. Yüksek doymuş yağ ve düşük lif içerikli gıdalarla beslenmek bu nedenle kabızlığa ortam hazırlamakta.

Olgunlaşmamış muz

Meyveler yüksek miktarda lif ve diğer önemli besin maddelerini içlerinde barındırırlar. Fakat bu durum, bazı meyvelerin, olgunluklarına göre değişebilir.

Muz ve kavun, iyi birer örnektir. Bu meyveleri tüketen kişinin dikkat etmesi gereken olgunlaşmadan önce yenildiklerinde, kabızlığa sebep olabilir; ve kabızlık yaşamaları durumunu ise daha çok kötüye gitme ihtimali yüksektir.