İsilik Oluşum Sebepleri? İsilik Nasıl Geçer?

/ 14 Temmuz 2019 / / yorumsuz
İsilik Oluşum Sebepleri? İsilik Nasıl Geçer?

İsilikterin dışarı atıldığı cilt gözeneklerinin zamanla tıkanması nedeniyle oluşmaktadır. Atılamayan ter cilt altında birikerek kızarıklıklara yol açmaktadır. Sivilce benzeri kızarıklıklar kaşıntılı ve kızarık bir görüntüye sahiptir. İsilikler çoğunlukla göğüste, karın bölgesinde, kol ve bacaklarda, vücudun kıvrımlı yerlerinde ve koltuk altlarında görülmektedir. 

Genellikle sıcak havalarda daha çok görülen isilik silik evde uygulanabilecek tedavi yöntemleriyle genellikle geçmektedir. Öncelikle de vücudu çok sıkan kıyafetlerden kaçınmak, cildin nefes almasını sağlayan kıyafetler giymek ve sıcaktan uzak durmak gereklidir. İsilik oluşan bölgenin kuru tutulması ve asla kimyasallar ile temas etmemesi de önemlidir. Bol su alımı da cildin nem dengesi için önemlidir. Dar giysiler yerine bol ve ince giysilerin tercih edilmesi hem yetişkinlerde hem de bebeklerde çok iyi bir önlemdir. Terleme halinde hemen kıyafetler değiştirilmeli ve sıcak havalarda her gün mutlaka duş alınmalıdır. İsilik oluşumunun nedenlerinden biri gözeneklerin kapanması olurken makyaj ürünleri ve kozmetik ürünleri ayarında kullanılmalıdır. 

İsilik özellikle bebeklerde oluştuğunda yoğun bir şekilde alevlenebilirken ortamın çok sıcak olmaması, odanın havalandırılması, nemli bebek bezinin hemen değiştirilmesi ve bez değişiminden hemen sonra bölgenin iyice temizlenerek tamamen kurutulması, pamuklu kıyafetlerin giydirilmesi ve özellikle popo ve koltuk altı bölgesine nemlendirici kremler sürülerek cildin bakımının sağlanması isilik için önlem oluşturulan başlıca tedbirlerdir. Ancak isilik bazı vakalarda iltihaplı şekilde gelişebilirken bu nedenle bebek ve çocuklarda bu durumun gelişmesi halinde doktora danışılması gereklidir.