İntermittent Fasting Oruç Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

/ 3 Nisan 2020 / / yorumsuz
İntermittent Fasting Oruç Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

intermittent Fasting diyeti diğer bir adı ile oruç diyeti olarak bilinmektedir. Bugüne kadar yapılan diyetler arasında en popüler olan bu diyet herkes tarafından evrensel olarak onaylanmış diyet listeleri arasında görülmektedir. Bu hızlı diyet yöntemi günümüzde çoğu kişi tarafından bilinmemektedir, çünkü bu alışkanlık neredeyse unutulmuştur. intermittent fasting, oruç diyeti şu anda dünyanın en popüler sağlık ve fitness gibi ilgi görmektedir. İnsanlar kilo vermek, daha sağlıklı olmak ve yaşam tarzlarını daha kolay hale getirebilmek için bu gibi diyetlere başvurmaktadır. Birçok çalışma, bu diyet türünün vücudunuz ve aynı zamanda da beyniniz üzerinde güçlü etkileri olabileceğini ve hatta daha uzun yaşamanıza yardımcı etkisi olacağını belirtmektedir.

            intermittent Fasting diyeti uygulamak isteyenler bu diyet için bazı testler yapması sağlıkları için en doğru karar olacaktır. Örnek verecek olursak: insülin dirençlerini test etmeleri gerekmekte. Aynı zaman da kan şekeri düşmeleri diyabet gibi hastaların bu diyeti uygulamaları sakıncalıdır. Bu diyetin uzunluğuna süresine yani siz karar veriyorsunuz. Bu konuda siz nasıl isterseniz ne kadar kilo vermek istiyorsanız. İstediğiniz hedef kilonuza geldiğinizde bırakmalısınız aksi takdir de sağlığınızı tehlikeye atmış olursunuz. Diyette dikkat etmeniz gereken bazı konular var bunlar aşağıda yer almaktadır:

  • Bu diyette bol su içilmektedir. An az olarak 1,5-2 LİTRE su tüketilmelidir.
  •  Yapmış olduğunuz aktivitelere yani spor gibi aktivitelere devam edilmesi gerekmekte.
  • Kahve veya çay tüketebilirsiniz. Sıvı olduğundan dolayı atılımı hemen sağlanır.
  • Bu diyeti uygulayanlar kendilerine en az bir ay vermelidir. Bir aydan sonra istenilen kilo hedefi başarılmış ise oruç diyetine son verilmeli.
  • Ara öğünlerde meyve yenebilir mevsimine göre. Elma armut muz gibi